Bitcoin se těší nebývalé popularitě a jeho tržní kapitalizace v roce 2021 přesáhla 1 bilion dolarů a dosáhla historického maxima 69 000 dolarů. Existují však také kryptoměny jako Bitcoin Cash a Bitcoin SV, které patří do stejné rodiny Bitcoinů, s některými zásadními podobnostmi a rozdíly. Co vedlo ke vzniku těchto novějších verzí? Jak se od sebe liší? Nejprve se pokusíme porozumět těmto potomkům Bitcoinu.
Během hard forku se aktualizuje software, v němž jsou implementovány postupy pro Bitcoin a těžbu; jakmile uživatel aktualizuje svůj software, tato verze zahodí všechny transakce ze staršího softwaru, čímž se efektivně vytvoří nová větev blockchainu. Uživatelé, kteří si ponechají starý software, však nadále zpracovávají transakce, což znamená, že paralelně probíhají transakce ve dvou různých řetězcích. Rozvětvení blockchainu je jednoduše upgrade sítě iniciovaný buď vývojáři, nebo kryptoměnovou komunitou. Obecně se rozlišují dva typy forků podle síly jejich vlivu – soft fork a hard fork.
Fork a jejich typy a funkce
Hard a soft forky jsou dva typy forků Bitcoinu, které představují aktualizace nebo změny protokolu, k nimž dochází v blockchainu. Jednoduše řečeno, hard fork vede k vytvoření zcela nového řetězce, zatímco soft fork je spíše volitelná aktualizace, která je zpětně kompatibilní. Zpětná kompatibilita je vlastně to, co vytváří hard fork, protože těžaři vytvářející bloky založené na nové aktualizaci nebudou přijímat bloky od těžařů se starým řetězcem, čímž se vytvoří nový nezávislý řetězec. Hard forky jsou obvykle změny protokolu a soft forky jsou spíše optimalizace. Soft fork nevede k vytvoření nového obvodu.
Soft Bitcoin fork
Soft fork má drobnou aktualizaci a stačí aktualizovat většinu uzlů na nejnovější verzi. Je “zpětně kompatibilní”, což znamená, že modernizovaný okruh může úspěšně sdílet a používat data z dřívějších verzí sítě. Soft forky přinášejí malé změny a nejsou odděleny od nadřazeného řetězce.
Hard Bitcoin fork
Hard forky přinášejí velké změny a vyžadují, aby všechny uzly přešly na nová pravidla. Ve většině případů vedou k trvalému oddělení od starého řetězce, takže novější řetězec je nekompatibilní se starší verzí, jako je tomu v případě Bitcoin Cash. Rozvětvení Bitcoinu vzniklo v důsledku neshod v komunitě Bitcoinu ohledně rychlosti, transakčních poplatků a velikosti bloků, respektive kvůli přidání dalších funkcí do stávající verze Bitcoinu. Dosud bylo vytvořeno 100 forků BTC, z nichž 74 verzí přežilo a stále funguje. Nejoblíbenější z nich jsou Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Bitcoin Gold, Bitcoin XT, Bitcoin Classic, Bitcoin Unlimited atd.
Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Bitcoin Gold
Bitcoin Cash (BCH)
- Vznikl v důsledku hard forku v srpnu 2017.
- Jeden z nejhlučnější forků bitcoinu.
- Upgrade Segwit2x byl navržen částí komunity Bitcoinu s cílem rozšířit blockchain zvětšením velikosti bloku a snížením transakčních poplatků.
- Segwit2x by však zatížil těžaře i provozovatele uzlů ukládáním příliš velkého množství dat.
- Tento návrh vedl k vytvoření hard forku Bitcoin Cash (BCH).
- BCH je největším rozvětvením sítě a je považována za elektronickou měnu.
- Velikost jeho bloku je 32 MB, zatímco BTC má velikost bloku pouze 1 MB.
- Transakční náklady jsou výrazně nižší a rychlost transakcí je vyšší – 200 TPS než 5-7 TPS u BTC.
- Bitcoin Cash se dále rozvětvil na Bitcoin Cash ABC a Bitcoin Cash Node.
Bitcoin Gold (BTG)
- Bitcoin Gold je hard fork, který následoval krátce po Bitcoin Cash, v říjnu 2017.
- Cílem tvůrců tohoto hard forku bylo obnovit funkčnost těžby pomocí základních grafických procesorů (GPU), protože se domnívali, že těžba se stala příliš specializovanou z hlediska potřebného vybavení a hardwaru.
- Jedním z unikátních prvků hard forku Bitcoin Gold byla “předběžná těžba”, kdy vývojový tým po forku vytěžil 100 000 mincí.
- Mnoho z těchto mincí bylo uloženo do speciální “dotace” a vývojáři uvedli, že tato dotace bude použita k růstu a financování ekosystému bitcoin gold, přičemž část těchto mincí bude také vyčleněna jako odměna pro vývojáře.
- Celkově lze říci, že Bitcoin Gold dodržuje mnoho základních principů bitcoinu. Liší se však algoritmem proof-of-work (PoW).
Bitcoin Diamond (BCD)
- Bitcoin Diamond, který byl spuštěn v roce 2017, je dalším potomkem Bitcoinu, jehož cílem je zrychlit a zlevnit transakce.
Bitcoin Private (BTCP)
- Služba Bitcoin Private byla spuštěna v březnu 2018 a je určena pro transparentní a bezpečné nebo soukromé transakce.
- Cílem projektu Bitcoin Private (BTCP) bylo namísto standardního forku vytvořit fork-merge, který by vytvořil spojení s blockchainem ZClassic (ZCL) forkováním blockchainu Bitcoinu.
- Tento projekt vedl Rhett Crichton, který také založil ZClassic, s myšlenkou spojit soukromí ZClassic s popularitou a bezpečností Bitcoinu.
Bitcoin Satoshi Vision (BSV)
- V listopadu 2018 vznikl BSV díky úsilí australského počítačového vědce Craiga Wrighta, který přesvědčil komunitu, aby zvětšila velikost bloku BCH na 128 MB.
- Bitcoin SV rozšířil velikost bloku na 1 TB, což je samozřejmě mnohem více než u Bitcoinu.
- Transakční náklady BSV jsou nejnižší ze všech tří variant Bitcoinu a díky velké velikosti bloku dosahuje vysoké transakční rychlosti 9000 TPS.
- BSV používá k dosažení požadované škálovatelnosti platformu Bitcoin Scaling Test Network (STN).
- Vzdělávací platformy, jako je Bitcoin SV Academy a bankovní aplikace Gravity, poskytují největší příležitosti k využití BSV.
- Zastánci BSV ji popisují jako skutečnou peer-to-peer finanční infrastrukturu, věrnou vizi Satoshiho Nakamota (slavný pseudonym, který vytvořil Bitcoin).
- Mezi další přední hard forky bitcoinu patří Bitcoin Gold, Bitcoin Cloud, Bitcoin Classic a Bitcoin Private.
Viz více: https://bitzacit.cz/jak-se-urcuje-cena-bitcoinu
Hlavní podobnosti mezi verzemi Bitcoinu
Za pouhých několik let existence bitcoinu již vzniklo velké množství forků. Ačkoli to nikdo nedokáže říct s jistotou, je pravděpodobné, že v budoucnu bude u této kryptoměny docházet k hard i soft forkům, které budou neustále rozšiřovat kryptoměnovou komunitu, ale také ji budou činit stále složitější. Všechny tři varianty bitcoinu mají k dispozici stejné množství 21 milionů mincí. Očekává se, že celková nabídka těchto tří mincí bude vyčerpána do roku 2140. BCH i BTC fungují na modelu PoW(Proof-of-Work). Stejně jako bitcoin, i blockchain BCH je transparentní, veřejně dostupný a nemůže být změněn jedinou osobou.

Autor: Marek Matoušek
Marek Matoušek je šéfredaktorem portálu bitzacit.cz, jednoho z předních českých zdrojů informací o bitcoinu a technologii blockchain. Vytvořil nejcennější články na tomto webu. Marek se o bitcoinu a blockchainu poprvé dozvěděl již v roce 2016 a jejich revoluční potenciál ho nadchl a přispěl k jeho profesnímu zájmu o digitální měny a jejich základní technologie. Marek rád čte knihy o technologiích budoucnosti, zejména ty, které zkoumají dopady nových technologií na celou společnost.