Bitcoin Lightning Network – je to budoucnost transakcí?

Hlavní výhodou Lightning Network je, že má potenciál výrazně urychlit transakce v síti Bitcoin.

Pomocí systému chytrých smluv mohou uživatelé mezi sebou otevírat “kanály”, které jim umožní provádět transakce, aniž by museli čekat na potvrzení v blockchainu.

To by potenciálně mohlo způsobit, že transakce malého rozsahu budou téměř okamžité. Je však třeba vzít v úvahu i některé významné nevýhody.

Jednou z nich je obava, že pokud nebude kanály Lightning používat dostatečný počet lidí, pak se ti, kteří je používají, dostanou do izolace od těch, kteří je nepoužívají – což vytvoří ještě větší propast v již tak roztříštěné komunitě. Existují také obavy, že protože kanály Lightning existují mimo blockchain, mohou být méně bezpečné než tradiční transakce v řetězci.

Co je to Lightning Network?

lightning network

Co je to síť Bitcoin lightning? Bitcoin lightning network je platební protokol “druhé vrstvy“, který běží nad blockchainem Bitcoinu.

Je navržena tak, aby umožňovala okamžité a levné transakce Bitcoinu, a je považována za klíčové řešení problému škálovatelnosti Bitcoinu. Bleskovou síť poprvé navrhli v bílé knize Joseph Poon a Thaddeus Dryja v roce 2015.

Protokol vyvíjela řada společností a organizací, včetně Lightning Labs, Blockstream a ACINQ. Lightning network je založena na myšlence “platebních kanálů” Platební kanál je obousměrný transakční kanál mezi dvěma stranami. V platebním kanálu se každá strana může nezávisle zavazovat k transakcím a podepisovat je, aniž by je musela vysílat do sítě Bitcoin.

To umožňuje provádět transakce mimo řetězec, které nejsou zaznamenány v blockchainu Bitcoinu. Jakmile strany podepíší konečný stav kanálu, mohou jej odvysílat do sítě Bitcoin a ten bude zařazen do bloku. Konečný stav kanálu bude zahrnovat všechny transakce, které v rámci kanálu proběhly, a každá strana si bude moci nárokovat své prostředky.

Síť Lightning je navržena tak, aby umožňovala miliony malých, okamžitých a levných transakcí. Je také škálovatelná, což znamená, že dokáže zpracovat velké množství transakcí, aniž by vyžadovala velké množství zdrojů. Síť lightning je stále ve fázi vývoje a zatím ji nelze používat. Na vývoji a nasazení tohoto protokolu však pracuje řada společností a organizací.

  • Jednou z předních společností pracujících na síti lightning je Lightning Labs. Vyvinuli softwarového klienta s názvem “lnd”, který je k dispozici k použití v testovací síti Bitcoin.
  • Další společností pracující na síti lightning je Blockstream. Vyvinula softwarového klienta s názvem “c-lightning”, který je k dispozici pro použití v hlavní síti Bitcoinu.
  • ACINQ je francouzský startup, který rovněž pracuje na síti lightning. Vyvinuli softwarového klienta s názvem “eclair”, který je k dispozici pro použití v hlavní síti Bitcoinu. Síť lightning je vzrušující novinkou ve světě Bitcoinu. Má potenciál umožnit okamžité, nízkonákladové a škálovatelné bitcoinové transakce.
Klíčový závěr: Lightning network je platební protokol “druhé vrstvy”, který běží nad blockchainem Bitcoinu. Je navržen tak, aby umožňoval okamžité a levné transakce v Bitcoinu, a je považován za klíčové řešení problému škálovatelnosti Bitcoinu.

Jak funguje?

Blesková síť Bitcoinu je systém, který umožňuje okamžitý, levný a bezpečný převod Bitcoinu. Lightning Network využívá síť “uzlů”, které vytvářejí síť typu mesh.

Těmito uzly mohou být buď jednotlivci, nebo podniky. Uzly Lightning Network fungují tak, že mezi sebou vytvářejí “kanály”.

Jakmile je kanál otevřen, lze okamžitě a zdarma provést libovolný počet převodů bitcoinů. Když chce uživatel kanál uzavřít, uzel odvysílá poslední zůstatek do blockchainu Bitcoinu. Síť Lightning Network je stále ve fázi vývoje a zatím není k dispozici pro všeobecné použití. Existuje však již řada podniků a jednotlivců, kteří systém testují.

Jaké problémy řeší Bitcoin Lightning Network?

Síť lightning má potenciál vyřešit řadu problémů Bitcoinu. Uvádíme nejzákladnější z nich:

  • Škálovatelnost: První z nich je škálovatelnost. Protože má potenciál umožnit Bitcoinu zpracovávat miliony transakcí za sekundu. V porovnání se současným limitem, který činí přibližně sedm transakcí za sekundu.
  • Transakční náklady: druhou otázkou jsou náklady. Síť lightning by potenciálně mohla uživatelům bitcoinu umožnit posílat a přijímat finanční prostředky zdarma.
  • Rychlost: Třetí oblastí je rychlost. Síť lightning by mohla umožnit okamžité transakce s bitcoiny.

Jak mohu používat Lightning Network?

lightning network bitcoin

Pokud chcete Lightning Network používat, musíte si zřídit uzel. To můžete provést spuštěním softwaru uzlu Lightning Network na svém počítači.

Jakmile uzel nastavíte, budete muset najít další uzly, ke kterým se připojíte. To můžete provést vyhledáním uzlů na mapě sítě Lightning Network.

Jakmile některé uzly najdete, můžete s nimi otevřít kanál. K tomu jim budete muset poslat určitou částku bitcoinů.

Po otevření kanálu pak můžete začít okamžitě a zdarma posílat a přijímat Bitcoiny.

Jaká je budoucnost sítě Lightning Network?

Budoucnost Lightning Network je nejistá. Hlavní riziko spočívá v tom, že je stále ve fázi vývoje a nebyla plně otestována.

Existuje také riziko, že by Lightning Network mohla centralizovat moc v síti Bitcoin.

Klíčový poznatek: Blesková síť má potenciál umožnit Bitcoinu zpracovávat miliony transakcí za sekundu a mohla by umožnit bezplatné, okamžité bitcoinové transakce.

Výhody a nevýhody používání sítě Bitcoin Lightning Network

Pokud jde o bitcoin, je síť Lightning jedním z nejdiskutovanějších témat. Síť je stále ve vývoji, ale již nyní přináší slibné výsledky jako způsob, jak pomoci rozšířit síť Bitcoin.

Blesková síť Bitcoinu je platební protokol “druhé vrstvy”, který běží na kryptoměně založené na blockchainu (jako Bitcoin). Je navržen tak, aby umožňoval okamžité a levné platby mezi zúčastněnými uzly.

Jaké jsou výhody používání sítě Bitcoin flash?

Výhody sítě Lightning

1. Okamžité platby

Platby v síti Lightning Network jsou okamžité, tj. není třeba čekat na potvrzení v blockchainu.

2. Nízké poplatky

Poplatky Lightning Network jsou mnohem nižší než poplatky spojené s tradičními bitcoinovými transakcemi.

3. Škálovatelnost

Síť Lightning Network má potenciál rozšířit Bitcoin na miliony transakcí za sekundu.

Jaké jsou nevýhody používání Bitcoin Lightning Network?

Nevýhody sítě Lightning

1. Omezené přijetí

Síť je stále v počáteční fázi vývoje a zavádění. To znamená, že do sítě je stále zapojeno relativně málo uzlů.

2. Riziko protistrany

Když posíláte platbu do sítě Lightning Network, musíte věřit, že protistrana nezaplatí. To je známé jako riziko protistrany.

3. Technická složitost

Lightning Network je složitá technologie, jejíž pochopení a používání vyžaduje určitou úroveň technických znalostí.

Klíčový závěr: Výhody: okamžité platby, nízké poplatky, škálovatelnost. Nevýhody: omezené přijetí, riziko protistrany, technická složitost.

Je síť Lightning Network bezpečná?

Lightning Network je platební protokol “druhé vrstvy”, který funguje nad kryptoměnou založenou na blockchainu (jako je Bitcoin). Využívá chytré smlouvy, které umožňují okamžité a velkoobjemové platby. Lightning Network je bezpečná. K zabezpečení svých transakcí používá kryptografii a má zabudované mechanismy, které zabraňují podvodům.

Lightning Network je rychlá. Platby lze vypořádat během několika sekund, a protože nespoléhá na centrální autoritu, nedochází k žádným prodlevám. Lightning Network je škálovatelná. Dokáže zpracovat miliony transakcí za sekundu. Lightning Network je decentralizovaná. Je postavena na blockchainu Bitcoinu, který je poháněn globální sítí počítačů.

Lightning Network je stále ve fázi vývoje a zatím není k dispozici pro všeobecné použití. Existuje však několik společností, které ji již využívají k pohonu svých podniků.

Často kladené otázky týkající se Bitcoin Lightning Network

Kolik BTC je v síti Lightning Network?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože počet BTC v Lightning Network se neustále mění. Podle webu 1ML.com však bylo v lednu 2022 v Lightning Network přibližně 594 BTC.

Jak lze do Lightning Network investovat?

Lightning Network je decentralizovaná síť uzlů, která umožňuje okamžité a levné platby. Své prostředky nemusíte svěřovat třetí straně a transakce jsou zpracovávány rychle a bezpečně. Chcete-li investovat do sítě Lightning Network, musíte si zakoupit Bitcoin a poté použít peněženku kompatibilní s Lightning Network k uložení mincí.

Jaké mince běží v síti Lightning Network?

Síť Bitcoin Lightning používá systém inteligentních smluv, které umožňují téměř okamžité transakce mezi zúčastněnými uzly. Tyto transakce se pak zaznamenávají do blockchainu, což zajišťuje, že síť Bitcoin není přetížena malými, často se opakujícími transakcemi.

Závěr

Blesková síť je výkonný nástroj, který by potenciálně mohl pomoci vyřešit některé problémy se škálovatelností Bitcoinu. Existuje však také několik významných nevýhod, které je třeba zvážit před jeho plným přijetím. Teprve čas ukáže, zda výhody převáží nad riziky. Vítejte na stránkách BitZacit.cz Nabízíme řadu služeb týkajících se bitcoinu a kryptoměn, včetně základních témat o bitcoinu, recenzí platforem, recenzí burz a návodů, jak na to. Naším cílem je poskytnout vám informace a nástroje, které potřebujete k informovanému rozhodování o investování do kryptoměn nebo jejich používání.

Marek Matoušek

Autor: Marek Matoušek

Marek Matoušek je šéfredaktorem portálu bitzacit.cz, jednoho z předních českých zdrojů informací o bitcoinu a technologii blockchain. Vytvořil nejcennější články na tomto webu. Marek se o bitcoinu a blockchainu poprvé dozvěděl již v roce 2016 a jejich revoluční potenciál ho nadchl a přispěl k jeho profesnímu zájmu o digitální měny a jejich základní technologie. Marek rád čte knihy o technologiích budoucnosti, zejména ty, které zkoumají dopady nových technologií na celou společnost.