Chainlink$7,17 1,05%
Chainlink (LINK) je kryptoměna, jejímž cílem je využívat globální síť počítačů k poskytování spolehlivých dat z reálného světa chytrým smlouvám běžícím na blockchainu. Dnešní kurz Chainlinku je €6.65 a 24hodinový objem obchodování je $233.802.129.
Kurz Chainlink je aktualizován v reálném čase. Cena LINK se za posledních 24 hodin změnila o -1.05%. Aktuální pozice v tržní kapitalizaci kryptoměny je #21 a tržní kapitalizace v reálném čase je $3.504.300.364.
Pokud chcete zjistit, jak koupit Chainlink za aktuální kurz, nejlepší platformy pro obchodování s kryptoměnami Chainlink jsou eToro a Skilling.
OBSAH
Co je to Chainlink / LINK?
Než se budeme zabývat vlastnostmi technologie Chainlink, rádi bychom stručně popsali problém, se kterým se potýká většina stávajících blockchainů. Většina lidí už o Bitcoinu slyšela.
Digitální měna založená na technologii blockchain. Mnohým však není jasné, proč by tato technologie měla být revoluční.
Poprvé v historii umožňuje blockchain trojité účetnictví, které je spravováno distribuovanou sítí počítačů schopných nalézt společný konsenzus o hlavní účetní knize. Jednotlivci již nepotřebují důvěryhodnou třetí stranu, která by jim zprostředkovávala a dokumentovala vzájemné výměny, ale mohou se spolehnout na decentralizovaný protokol pro provádění vzájemných transakcí (P2P).
Výsledky těchto činností se zaznamenávají do sdíleného registru, ke kterému mají přístup všichni účastníci. Ačkoli se jednalo o významný pokrok, problém spočíval v tom, že blockchainy byly omezeny na jedinou funkci – například Bitcoin se používal pouze jako P2P peníze. Ethereum posunulo funkčnost blockchainu na další úroveň zpřístupněním chytrých smluv (smart contracts).
To znamená, že jeho blockchain může provádět různé funkce pomocí kódu složeného z parametrů if/then a vytvářet tak transakce, např. když je zadáno “x”, získá se výsledek “y”.
Co všechno je možné díky Ethereu a jeho chytrým kontraktům?
Blockchain by se již neměl omezovat pouze na kryptoměny. Ostatní aktiva, jako jsou fyzická aktiva (výrobky, nemovitosti atd.), data, cenné papíry atd., se nyní mohou objevit v digitální podobě na blockchainu Ethereum a mají smluvní podmínky pro svůj převod. Tyto smluvní podmínky mohou být vyvolány externími údaji, např. sportovní sázkou, která závisí na výsledku sportovního utkání, nebo výplatou dluhopisů, která závisí na aktuálních úrokových sazbách bankovních institucí. V zásadě by lidé mohli uzavírat různé smluvní závazky s lidmi, které neznají, a věřit, že smlouva bude splněna podle očekávání, pokud inteligentní smlouva obsahuje správné údaje.
Problém spočívá v tom, že chytré smlouvy nemohou spolehlivě získat potřebné údaje pro registraci nebo se připojit ke stávajícím externím systémům. Tím se dostáváme k prvnímu důležitému případu použití Chainlink: konektivitě. V souvislosti s výše uvedenou funkcí, pokud “x” je “y”, první otázka zní: co je “x” a co je “y”? “x” představuje záznamy o smlouvě, které budou vždy pocházet ze zdroje dat.
Může se jednat o sportovní data, tržní data, data o událostech, data ze systémové databáze nebo data z jakéhokoli jiného zdroje. Data se zadají do inteligentní smlouvy a logika inteligentní smlouvy pak odešle signál “y”. Písmeno “y” představuje akci, která má obvykle podobu platby, přenosu dat, udělení nebo odepření přístupu/povolení. To znamená, že chytré smlouvy mohou používat externí data k interakci se svou logikou a generovat tak výstup, který spustí nějakou akci.
Chainlink: propojení starších systémů s blockchainem
Zatímco většina projektů založených na blockchainu se zaměřuje na odstranění a nahrazení starých systémů, Chainlink volí jiný přístup a kombinuje starší systémy (off-chain) s novými systémy blockchainu (on-chain). To je zásadní, protože většina dat potřebných k provádění chytrých smluv (smart contracts) se nachází ve starších systémech. Tyto starší systémy v dohledné době nezmizí. Proto je důležité, aby s nimi blockchain spolupracoval. Starší systémy mohou také zefektivnit mnoho procesů integrací technologie distribuované účetní knihy, a využít tak technologického pokroku blockchainu. Vlastnost konektivity by měla umožnit použití chytrých smluv v reálném světě, ale to je možné pouze tehdy, pokud je ochrana uživatelských dat prvořadá, což nás přivádí k druhé speciální vlastnosti Chainlinku: bezpečnosti.
Jedním z důvodů velké popularity blockchainu je vysoká úroveň zabezpečení ve srovnání s běžnými databázovými systémy. Protože jsou organizovány decentralizovaně a běží na tisících počítačů, které současně spravují kopii hlavní knihy, nelze je na rozdíl od centralizovaných systémů hacknout.
Pokud však někdo pracuje s chytrými smlouvami, je problém v tom, že současná řešení oracle (vědmy) nefungují. Jedná se buď o řešení třetích stran, nebo o interní řešení Oracles vytvořené jednou ze zúčastněných stran. Bezpečnost chytrých kontraktů již není zaručena, protože centralizované Oracles jsou místem útoku a můžou být zmanipulovány.
Decentralizované oracles jsou nezbytné právě z tohoto důvodu. Chainlink umožňuje vývojáři inteligentní smlouvy zvolit libovolný počet oracles (distribuovaných věštců) a zdrojů dat (distribuovaných zdrojů). Například společnost obchodující s akciemi může shromažďovat data od různých poskytovatelů (Reuters, Bloomberg atd.) a dále je zpracovávat.
Další bezpečnostní prvky v systému Chainlink:
- Důvěryhodné prováděcí prostředí (Trusted Execution Environment, TEE): strana, která žádá o zveřejnění dat, může vybrat uzly, které používají určitý typ důvěryhodného hardwaru, například Intel SGX. Tím se dále zmenšuje plocha útoku.
- Zero Knowledge Proof (ZKP): ZKP lze použít k ověření, že uzel provedl transakci, aniž by byly odhaleny další podrobnosti o této transakci. Tato technologie se používá mimo jiné v kryptoměně Zcash. Tento princip byl uplatněn v systému Chainlink při interakci mezi uzly a věštci.
Dalším problémem technologie blockchain je omezená škálovatelnost. Chainlink tento problém řeší pomocí softwaru WebAssembly (WASM), který lze spustit v TEE. Díky tomu lze v TEE provádět mnoho funkcí mimo řetězec (off-chain), které jsou výrazně rychlejší než výpočty prováděné v řetězci (on-chain). Chainlink kombinuje tři nejdůležitější vlastnosti blockchainových platforem: konektivitu, bezpečnost a škálovatelnost. To znamená, že v současnosti jde o jeden z nejzajímavějších projektů, pokud jde o spojení reálného světa s technologií distribuované účetní knihy.
Potenciální aplikace Chainlink
Potenciál využití systému Chainlink je rozmanitý, protože lze zadávat a zpracovávat všechna dostupná data. Zde je několik příkladů:
- Údaje o směnných kurzech: přesné rozdělení stablecoinů ve fiat měnách
- Údaje z kapitálového trhu: ceny tokenizovaných aktiv/cenných papírů.
- Srovnávací údaje: zahrnutí úrokových sazeb do inteligentních finančních derivátů
- Osvědčení: např. vládou vydané doklady totožnosti.
- Statické/pseudostatické údaje: bezpečnostní ukazatele, kódy zemí, kódy měn
- Údaje o počasí: výpočet pojistného na základě předpovědi.
Myšlenka propojení všech systémů a databází po celém světě bez velkého úsilí a nákladů je již nyní poměrně lákavá. Pokud si však představíme, že tyto systémy mohou vzájemně komunikovat bez lidského zásahu, pouze na základě dat, snadno dojdeme k myšlence čtvrté průmyslové revoluce. Společnost Chainlink by se mohla stát průkopníkem v digitalizaci všech souvisejících procesů.
Partnerství Chainlink a Google
Chainlink vzbudil rozruch na jaře 2019, když “Google Cloud”, divize cloud computingu vyhledávacího giganta, oznámila, že pracuje na hybridních blockchainových/cloudových aplikacích s Ethereem a Google Cloud. V oznámení byla zmíněna také společnost Chainlink. Společnost Chainlink pak musí data z internetu přeložit a ověřit. “Ukázali jsme, jak se služby Chainlink používají k doručování dat z veřejných kryptoměnových knih BigQuery do blockchainu. Tato technika může být použita ke snížení neefektivity a v některých případech k přidání zcela nových funkcí do inteligentních smluv Ethereum, takže v řetězci vznikají nové obchodní modely. …” – Allen Day (Google) Kromě partnerství se společností Google existují i další:
- Dapps Inc: Ve spolupráci se společností Dapps Inc se sídlem v San Francisku bude společnost Chainlink integrovat svůj systém Oracle s platformou ECB Dappsuite, kterou používá také společnost Salesforce.
- Matic, GoChain a Harmony: tyto tři kryptoměnové projekty budou také integrovat Chainlink Oracle.
- KAIKO: Společnost Kaiko je poskytovatelem datových služeb pro trh s kryptoměnami a bude sloužit jako zdroj dat pro společnost Chainlink Oracle.
Na rozdíl od mnoha jiných blockchainových platforem, které oznamují četná partnerství, má Chainlink od počátku konkrétní možnosti využití.
Výzkumný tým Chainlink
Ann Grackinová – generální ředitelka Ann Grackinová vede společnost Chainlink Research a je zodpovědná zejména za strategii dodavatelského řetězce. Dříve působila jako viceprezidentka pro strategii dodavatelského řetězce ve společnosti AMR Research, vedla prodej a produktový management ve společnosti Verilytics a předtím byla výkonnou viceprezidentkou v poradenské společnosti Avicon.
Bill McBeath – vedoucí výzkumu Jako vedoucí výzkumu koordinuje McBeath vědeckou práci týmu. Má více než 20 let zkušeností v oblasti obchodního a technologického výzkumu a softwarové architektury. Před založením společnosti Chainlink Research působil jako ředitel pro sítě, výkonnost a systémovou integraci. Ostatní členové jsou rovněž vysoce kvalifikovaní a mohou nabídnout rozsáhlé zkušenosti v různých oblastech. Z dlouhodobého hlediska je to vynikající základ pro trvalou udržitelnost ekosystému Chainlink.

Autor: Marek Matoušek
Marek Matoušek je šéfredaktorem portálu bitzacit.cz, jednoho z předních českých zdrojů informací o bitcoinu a technologii blockchain. Vytvořil nejcennější články na tomto webu. Marek se o bitcoinu a blockchainu poprvé dozvěděl již v roce 2016 a jejich revoluční potenciál ho nadchl a přispěl k jeho profesnímu zájmu o digitální měny a jejich základní technologie. Marek rád čte knihy o technologiích budoucnosti, zejména ty, které zkoumají dopady nových technologií na celou společnost.