Chytré smlouvy: co jsou a jak fungují?

Co jsou to chytré smlouvy?

Co jsou to chytré smlouvy? Jedná se o samo-vykonatelné smlouvy, v nichž jsou podmínky a dohody mezi kupujícím a prodávajícím zapsány přímo v kódu. Jsou ze své podstaty digitální, decentralizované a bezpečné. Vzhledem k tomu, že jsou implementovány v síti blockchain, eliminují potřebu externích zprostředkovatelů, jako jsou právníci nebo escrow agenti. To šetří firmám čas a peníze při transakcích. V tomto příspěvku probereme vše, co potřebujete vědět o chytrých smlouvách.

Jak fungují?

Jsou vytvořeny pomocí programovacího jazyka a implementovány v blockchainu. Lze je použít k automatizaci mnoha různých typů transakcí, včetně finančních smluv, hlasovacích systémů a vlastnictví. Když chce někdo vytvořit inteligentní smlouvu, musí nejprve najít blockchainovou platformu, která podporuje typ smlouvy, kterou chce vytvořit. Jakmile najde uživatel kompatibilní blockchain, může k napsání smlouvy použít programovací jazyk tohoto blockchainu.

Blockchain platformy

Existuje mnoho různých Blockchainových platforem pro chytré smlouvy, ale mezi nejoblíbenější patří Ethereum, EOS, Cardano, Tezos, Solana a Polkadot. Každá platforma má jedinečné funkce a výhody, proto je důležité si před výběrem jedné z nich prozkoumat všechny.

Блокчейн платформа за интелигентни договори - етериум Ethereum

Ethereum je decentralizovaná platforma, na které se provádějí chytré smlouvy. Je poháněna tokenem ETH, který se používá k placení transakčních poplatků. Ethereum nabízí také řadu dalších funkcí, jako jsou decentralizované aplikace (dApps) a chytré vlastnosti.

Блокчейн платформа за интелигентни договори - EOS EOS

EOS je další decentralizovaná platforma pro chytré smlouvy. Používá konsensuální algoritmus DPoS (Delegated Proof of Stake), který ve srovnání s jinými platformami zkracuje časy transakcí. EOS nabízí také řadu funkcí, díky nimž je jedinečný, například chytré účty a chytré smlouvy.

Блокчейн платформа за интелигентни договори - Кардано Cardano

Cardano je platforma pro chytré smlouvy, která je stále ve vývoji. Je vytvořena v novém programovacím jazyce Haskell, který je navržen tak, aby byl bezpečnější než stávající jazyky. Cardano také plánuje nabízet funkce, jako jsou sidechainy a chytré smlouvy.

платформа за интелигентни договори - Тезос Tezos

Tezos je decentralizovaná platforma pro chytré smlouvy, která využívá konsensuální algoritmus proof-of-stake (PoS). Tezos také nabízí funkce, jako je formální verifikace, která vývojářům umožňuje matematicky prokázat správnost jejich chytrých kontraktů.

платформа за интелигентни договори - Солана Solana

Solana je platforma pro chytré smlouvy, která využívá konsensuální algoritmus proof-of-stake (PoS). Solana nabízí také funkce chytrých smluv a decentralizovaných aplikací (dApps).

интелигентни договори на полкадот Polkadot

Polkadot je platforma postavená na novém programovacím jazyce WebAssembly, který je navržen tak, aby byl bezpečnější než stávající jazyky. Polkadot nabízí také funkce chytrých smluv a decentralizovaných aplikací (dApps).

Která platforma je pro váš projekt nejlepší?

Nejlepší platforma pro vás bude záviset na vašich potřebách a preferencích. Pokud chcete snadno použitelnou platformu, může být Ethereum dobrou volbou. Pokud hledáte platformu s rychlými transakcemi, může být EOS ještě lepší volbou. A pokud potřebujete platformu s pokročilými funkcemi, jako je formální verifikace, může být Tezos tou správnou volbou.

Typy chytrých smluv

online handshake - symbolika chytré smlouvy
Zdroj: pngtree

Existují různé typy smluv, ale mezi nejoblíbenější patří:

Finanční smlouvy: Tyto chytré smlouvy lze použít k automatizaci finančních transakcí, jako jsou půjčky a investice. Lze je použít k vytvoření bezpečných a transparentních hlasovacích systémů.

Vlastnictví: Vlastnictví lze sledovat a převádět pomocí chytrých smluv.

Výhody

Inteligentní smlouvy mají oproti tradičnímu smluvnímu právu řadu výhod:

Snížení nákladů: díky nim mohou společnosti ušetřit čas a peníze tím, že odpadá potřeba externích zprostředkovatelů.

Vyšší bezpečnost: jsou digitální a decentralizované, takže jsou bezpečnější než tradiční papírové smlouvy.

Rychlejší transakce: mohou automatizovat transakce, a tím je zrychlit a zefektivnit.

Nevýhody

Výhod je mnoho, ale je třeba zvážit i některé nevýhody:

– Omezené programovací jazyky: ne všechny programovací jazyky jsou kompatibilní s chytrými kontrakty. To může ztížit nalezení blockchainu, který podporuje jazyk, který chcete používat.

– Složitost: inteligentní smlouvy mohou být složité na nastavení a mohou vyžadovat pomoc profesionálního programátora.

– Nedostatečná regulace: Protože jsou stále nové, nejsou dosud regulovány vládami ani jinými právními subjekty. To se může v budoucnu změnit, ale prozatím mějte na paměti, že v případě problémů neexistuje žádná právní ochrana.

Chytré smlouvy: Výhody ve zkratce

– větší bezpečnost

– snížené náklady

– zvýšená produktivita

– ochrana proti padělání

– samočinné webové stránky

Protože jsou chytré smlouvy implementovány v blockchainu, jsou odolné proti manipulaci a nikdo je po vytvoření nemůže změnit. Díky tomu jsou mnohem bezpečnější než tradiční smlouvy, které lze snadno pozměnit nebo zfalšovat. Další výhodou chytrých smluv je, že mohou firmám ušetřit čas a peníze tím, že eliminují potřebu zprostředkovatelů třetích stran.

Chytré smlouvy jsou totiž samo-vykonatelné, což znamená, že nevyžadují, aby je někdo jiný sledoval nebo kontroloval. Inteligentní smlouvy mohou zvýšit efektivitu transakcí tím, že automatizují úkoly, které by jinak musely být prováděny ručně. Pokud například smlouva stanoví, že určitá částka peněz bude někomu vyplacena po splnění určitých podmínek, inteligentní smlouva automaticky uvolní finanční prostředky, jakmile jsou tyto podmínky splněny. Odpadá tak nutnost ručního zpracování, které je často časově náročné, náchylné k chybám nebo nákladné.

Jaké jsou některé související problémy?

Používání chytrých smluv má mnoho výhod, ale je třeba zvážit i některé problémy. Jedním z problémů je, že jsou často složité a mohou být obtížně srozumitelné. Je to proto, že jsou napsány v kódu, který není vždy snadné číst a interpretovat. V důsledku toho může být obtížné pochopit, co inteligentní smlouva udělá, než je provedena. Další výzvou je, že se spoléhají na blockchainovou síť, ve které je prováděna. Pokud se vyskytnou problémy s touto sítí Blockchain, může to potenciálně způsobit problémy s prováděním. Chytré smlouvy jsou navíc stále novou a vyvíjející se technologií. To znamená, že v této oblasti chybí standardizace a regulace. To se může v budoucnu změnit, ale zatím se vyplatí to sledovat.

Budoucnost chytrých smluv a problémy, které mohou vyřešit

Navzdory problémům mají chytré smlouvy obrovský potenciál a mohly by způsobit revoluci ve fungování firem. Jednou z oblastí, kde by mohly být obzvláště užitečné, je řízení dodavatelského řetězce. Chytré smlouvy by mohly být použity ke sledování toku zboží a zajištění včasného dodání. To by snížilo potřebu ručního sledování a pomohlo zvýšit efektivitu.

Další oblastí, kde by mohly být chytré smlouvy užitečné, jsou finanční služby. Mohly by se používat k automatizaci plateb, zúčtování a dalších finančních transakcí. Tím by se snížila potřeba ručního zpracování a urychlily by se transakce. Chytré smlouvy by se mohly používat také k vytváření digitálních identit.

Lidé by tak mohli mít kontrolu nad svými daty a rozhodovat o tom, kdo k nim bude mít přístup. To by mohlo mít významný dopad na soukromí a bezpečnost. Přestože se chytré smlouvy stále potýkají s určitými problémy, mají potenciál způsobit revoluci ve fungování firem. Proto je v budoucnu sledujte!

Marek Matoušek

Autor: Marek Matoušek

Marek Matoušek je šéfredaktorem portálu bitzacit.cz, jednoho z předních českých zdrojů informací o bitcoinu a technologii blockchain. Vytvořil nejcennější články na tomto webu. Marek se o bitcoinu a blockchainu poprvé dozvěděl již v roce 2016 a jejich revoluční potenciál ho nadchl a přispěl k jeho profesnímu zájmu o digitální měny a jejich základní technologie. Marek rád čte knihy o technologiích budoucnosti, zejména ty, které zkoumají dopady nových technologií na celou společnost.

Leave a Comment