Kurz EOS: Graf a cena v reálném čase a vše o kryptoměně

EOS
$1,13
3,36%

EOS funguje na modelu vlastnictví, kdy uživatelé vlastní zdroj a mohou jej využívat v poměru ke svému podílu, nikoliv platit za transakci.

Dnešní živá cena EOS je $1,13 a objem obchodů za 24 hodin je $134.037.003.

Kurz EOS aktualizujeme v reálném čase.

Kurz EOS se za posledních 24 hodin změnila o -3.36%. Aktuální tržní pozice kryptoměny je #45 a aktuální tržní kapitalizace je 1,143,573,810. Pokud chcete zjistit, jak koupit EOS za aktuální kurz, nejlepší platformy pro obchodování s kryptoměnami EOS jsou eToro a Binance.

Co je EOS?


Vlastnosti a charakteristiky systému EOS

Nejunikátnějším prvkem technologie EOS je DPoS neboli “Delegated Proof of Stake”, který vyvinul Dan Larimer. DPoS zahrnuje voliče, svědky a delegáty. Staking žetonu se rovná hlasování. Svědci jsou voleni prostřednictvím těchto hlasování, v nichž hlasovací práva nejsou rovná. Čím více žetonů máte, tím větší váhu má váš hlas. Zvolení svědci pak mohou schvalovat nové bloky. Přehled ekosystému EOS EOS není jediným projektem blockchainu, který se zabývá distribuovanými aplikacemi. Jeden z nejrozšířenějších projektů, Ethereum, pravděpodobně vytvořil tuto myšlenku zavedením “chytrých smluv”. Uživatelé sítě Ethereum mohou provádět transakce, a když jsou splněny podmínky transakce, síť automaticky převede jejich tokeny Ether jako platbu. Jedná se pravděpodobně o první formu dApp (dalo by se to shrnout i takto: inteligentní smlouvy vytvářejí dApps tím, že vymyslely myšlenku softwaru založeného na blockchainu, který ověřuje transakce). EOS však zavádí nové funkce, které mají vývojářům usnadnit vytváření aplikací v blockchainových sítích. Mezi nejdůležitější funkce patří:

Škálovatelnost

Blockchainové aplikace se často potýkají s omezenými zdroji. Jak již bylo zmíněno, architektura se zatím nedostala na masový trh. To je problém pro technologii, jejíž účinnost závisí na sítích a síťových efektech. EOS nabízí nová řešení pro škálovatelnost, jako je asynchronní přístup ke zdrojům a paralelní provádění. To umožní, aby síť používalo více vývojářů současně, a pomůže tak překonat úzká místa ve zdrojích.

Model vlastnictví tokenů

Ve většině blockchainových projektů musí uživatelé tokeny spotřebovávat, podobně jako mince v herně. Někdo si koupí token a pak ho utratí za přístup k projektu po stanovenou dobu (tento model je známý jako transakční model).EOS se propaguje jako model otevřeného přístupu. To není úplně pravda, ale je to mnohem blíže než téměř jakýkoli jiný blockchainový projekt.

Místo spotřeby tokenů vyžaduje síť pouze vlastnictví tokenů EOS. Poté vám udělí přístup úměrný počtu žetonů, které vlastníte. To znamená, že vývojáři mohou zaplatit jednou předem (při nákupu tokenů) výměnou za v podstatě trvalý přístup do vývojové sítě EOS. – Společnost Block.one vydala vývojovou sadu pro systém EOS, která je obecně považována za funkčně bohatší než většina konkurentů.

Vývojová sada je sada nástrojů, které jsou k dispozici vývojářům pro tvorbu aplikací a programů a které jim umožňují přístup k tomu, k čemu byla platforma původně určena. Čím pokročilejší je vývojová sada, tím větší je pravděpodobnost, že vývojář bude schopen řešit problémy a vytvářet stejně pokročilé aplikace.

Ověřování

Na rozdíl od mnoha blockchainových projektů, a to i těch zaměřených na vývoj aplikací, nabízí EOS vývojářům možnost vytvářet nové uživatelské účty přímo v databázi blockchainu. To může pomoci rychleji a snadněji vyvíjet nové aplikace. Zlepšuje také výkonnost sítě tím, že umožňuje provádět zásadní, často se opakující úlohu (ověřování uživatelů) a činí ji součástí architektury systému.

Důkaz o podílu

Systém EOS je založen na tzv. modelu proof-of-stake. To znamená, že síť počítačů, které tvoří blockchain EOS, je uspořádána podle počtu tokenů v držení jednotlivých účastníků. Čím více tokenů osoba vlastní, tím větší je její úloha při ukládání a řešení dat v síti EOS. To je obecně považováno za efektivnější než model původně vyvinutý pro blockchain, tzv. “proof of work”.

Inflace

Je to jednoduchý nápad, ale možná nejlepší nápad celé sítě EOS. Tento projekt byl vyvinut s ohledem na inflaci. Projekt EOS bude pokračovat ve vydávání nových tokenů s tím, jak se bude rozšiřovat síť a uživatelská základna. Pokud se to provede správně, zabrání se tím problému nadhodnocení Bitcoinu a místo toho se hodnota tokenu EOS udrží na uživatelsky přívětivé cenové úrovni.

Hlasující (společenství EOS)

Komunita EOS hlasuje o svědcích i delegátech. Hlasuje také o návrzích delegátů, například o návrzích na změnu velikosti bloku.

Svědci

Počet svědků je omezen na 100 osob. Svědci zaručují bezpečnost sítě a mohou být zvoleni pouze v jediném hlasování. Jak se platforma vyvíjí a počet potenciálních svědků roste, je stále obtížnější přijímat nová rozhodnutí, což poskytuje motivaci pro svědky potřebnou k plnění úkolů.

Delegáti

Delegáti jsou mimo jiné zodpovědní za údržbu sítě EOS.IO, její správu a navrhování technických změn.

Výhody Nevýhody
Zvýšení efektivity Omezená decentralizace
Nižší spotřeba energie ve srovnání s PoW Možnost vzniku/korupce kartelů ve volebním systému
Volební systém s pobídkami
Není potřeba těžební zařízení

Možnosti použití systému EOS

Jak již bylo zmíněno na začátku, EOS se zaměřuje na různé aplikace pro širokou škálu uživatelů. K dnešnímu dni existuje široká škála aplikací a ekosystém EOS je spolu s Ethereem a Tronem jedním z nejaktivnějších: Přehled ekosystému EOS V současné době jsou nejúspěšnější hazardní aplikace v čele s EOSBet. Uživatelé zde mohou hrát různé hry v decentralizovaném kasinu (např. kostky) a používat žetony BTC + EOS. Nabízí demo kapitál, nízké marže kasina a žádné transakční poplatky. EOSBet bylo první online kasino, které získalo licenci na hazardní hry od Ministerstva spravedlnosti Curaçao. Počet uživatelů EOSBet a dalších herních platforem založených na blockchainu ukazuje, že hazardní hry mají velký potenciál. Níže jsou uvedeny statistiky společnosti EOSBet Statistiky sázek EOS Dalšími aplikacemi pro hazardní hry, které fungují na systému EOS, jsou Hold’em Poker King, Big Game, Fast Win a Quick Win. Platforma je zajímavá a měli bychom očekávat, že se o aplikace z jiných oblastí bude zajímat více uživatelů. Pokud jde o rozmanitost, základ byl již položen. Kromě decentralizovaných aplikací chce tým EOS spolupracovat se stávajícími společnostmi.

Tapatalk, mobilní sociální platforma s přibližně 300 miliony uživatelů, koncem února 2019 oznámila, že bude používat blockchain EOS pro svůj takzvaný “systém odměn za zlaté body”. Uživatelé platformy mohou za určité akce nebo za zobrazení stránek a reklamy získávat odměny. Tento systém funguje od roku 2017 a uživatelé mohou tyto odměny vyměnit za různé virtuální widgety. Díky partnerství se společností EOS však bude možné tyto body vyměnit za tokeny v blockchainu EOS, které bude možné směnit za Bitcoiny.

Tým EOS

EOS.IO založila společnost block.one se sídlem na Kajmanských ostrovech, která se zabývá open source softwarem. Generálním ředitelem a spoluzakladatelem společnosti je Brendan Bloomer, který dříve působil ve startupovém odvětví, mimo jiné založil společnost Accounts.net. Platforma generuje zisk více než 1 milion USD měsíčně. Dan Larimer je technologický ředitel (STO) a spoluzakladatel společnosti.

Lze ho označit za šéfa EOS, který předtím vytvořil decentralizovanou burzu Bitshares (2014) a sociální síť steemit (2016). Provozním ředitelem společnosti Block.one je Rob Jesudason, který dříve pracoval v Commonwealth Bank of Australia jako finanční ředitel (CFO) a v Credit Suisse jako vedoucí globálních rozvíjejících se trhů. Mezi jeho povinnosti patří rozvoj ekosystému EOS. Hlavním poradcem společnosti Block.one je Lee A. Schneider, který se stará o veškeré právní záležitosti a dodržování předpisů. Dříve pracoval ve společnosti Mc Dermott Will & Emery.

Marek Matoušek

Autor: Marek Matoušek

Marek Matoušek je šéfredaktorem portálu bitzacit.cz, jednoho z předních českých zdrojů informací o bitcoinu a technologii blockchain. Vytvořil nejcennější články na tomto webu. Marek se o bitcoinu a blockchainu poprvé dozvěděl již v roce 2016 a jejich revoluční potenciál ho nadchl a přispěl k jeho profesnímu zájmu o digitální měny a jejich základní technologie. Marek rád čte knihy o technologiích budoucnosti, zejména ty, které zkoumají dopady nových technologií na celou společnost.