Kurz Ethereum: Graf a cena ETH v reálném čase a vše o kryptoměnách

Ethereum
$1.765,37
0,18%

Ethereum je jednou z nejdůležitějších kryptoměn na světě. Je to také jedna z nejpokročilejších platforem, protože to není jen měna jako Bitcoin: je to plnohodnotná blockchainová platforma, která vývojářům umožňuje vytvářet decentralizované aplikace (dApps). V tomto článku vám vysvětlíme vše, co potřebujete vědět o Ethereu, od jeho historie přes jeho vlastnosti až po vyhlídky do budoucna.

Dnešní aktuální kurz Ethereum je $1.765,37 a 24hodinový objem obchodů je $7.996.556.077.

Naši hodnotu Ethereum USD aktualizujeme v reálném čase.

Kurz Ethereum se za posledních 24 hodin změnil o -0.18%.

Aktuální pozice tržní kapitalizace kryptoměny je #2 a tržní kapitalizace v reálném čase je $212.630.394.941.

Pokud chcete zjistit, jak koupit Ethereum podle aktuálního kurzu, nejlepší platformy pro nákup kryptoměny Ethereum jsou eToro, Binance a Libertex.

Další najdete na naší stránce věnované kryptoměnovým burzám.

ethereum kurz

Co je to Ethereum?

Ethereum je jedinečná kryptoměna založená na technologii blockchain. Na rozdíl od mnoha jiných kryptoměn využívá Ethereum systém “chytrých smluv” (smart contracts), který usnadňuje transakce a ukládá data do decentralizované veřejné účetní knihy. Využívá také pokročilou kryptografii k ověřování a ochraně všech transakcí v síti. Díky těmto inovativním funkcím se Ethereum stalo jednou z předních platforem pro distribuované aplikace a další špičkové technologie.

Ethereum je jedinečné v tom, že umožňuje vývojářům decentralizovaných aplikací implementovat tuto technologii. To umožňuje vytvářet chytré smlouvy a decentralizované aplikace, které mohou fungovat přesně podle plánu, bez rizika podvodu nebo zásahu třetí strany. Ethereum přitahuje velkou pozornost vývojářů a investorů díky svému potenciálu.

Ethereum je nová revoluční technologie, která má změnit způsob, jakým přemýšlíme o penězích a jak je používáme online. Ethereum je decentralizovaná platforma, která uživatelům umožňuje zpracovávat transakce zcela bezpečným a transparentním způsobem a eliminuje potřebu bank nebo jiných zprostředkovatelů pro usnadnění digitálních finančních interakcí.

Hodnota Ethereum se od tradičních měn liší také tím, že je založena na výkonné technologii blockchain, díky níž jsou záznamy o transakcích nevratné. Díky tomu lze Ethereum využít pro téměř neomezený počet aplikací, od plateb mezi stroji až po samovykonatelné chytré smlouvy. Celkově lze říci, že Ethereum představuje vzrušující inovaci v našem stále více digitalizovaném světě, která má potenciál změnit nejen způsob, jakým používáme peníze, ale také způsob, jakým mezi sebou komunikujeme.

Při pohledu do budoucnosti se mnozí domnívají, že Ethereum má potenciál zásadně změnit způsob, jakým přemýšlíme o penězích a globální ekonomice. Díky své schopnosti podporovat vše od automatizovaných chytrých smluv až po vývoj dApps by Ethereum mohlo připravit půdu pro zcela nové paradigma inovací a růstu v digitálním věku. Zda se tato technologická revoluce uskuteční, se teprve uvidí, ale není pochyb o tom, že Ethereum představuje mimořádně vzrušující vývoj ve světě kryptoměn a elektronických financí.

Historie Ethereum

ethereum logo

Ethereum poprvé navrhl v roce 2013 Vitalik Buterin, programátor, kterému tehdy bylo pouhých 19 let. Buterin se o Bitcoin začal zajímat již před několika lety a byl aktivní v komunitě Bitcoinu, ale věřil, že Bitcoin potřebuje skriptovací jazyk, aby na něm vývojáři mohli vytvářet decentralizované aplikace.

Navrhl vytvořit novou platformu s vlastním blockchainem, včetně zabudovaného programovacího jazyka. Buterinova myšlenka si rychle získala popularitu a již v roce 2014 sestavil tým vývojářů, kteří začali na Ethereu pracovat. Uspořádali veřejný prodej, v němž prodávali tokeny ETH – vlastní měnu Ethereum – investorům, kteří chtěli projekt podpořit.

Síť Ethereum byla spuštěna 30. července 2015. Od té doby se Ethereum stalo jednou z nejpopulárnějších blockchainových platforem na světě. Vývojáři vytvořili na platformě Ethereum tisíce dApps a tuto platformu využívají některé z největších světových organizací, například Microsoft a JPMorgan Chase.

Jak funguje technologie blockchain Ethereum

Technologie blockchainu Ethereum je založena na konceptu “decentralizované správy”, kdy je jediná podmínka dohodnutá mezi dvěma lidmi používajícími Ethereum – kromě svých technických možností – má mnoho potenciálních aplikací ve světě financí i mimo něj. Jeho špičková technologie umožňuje uživatelům provádět vše od bezpečných plateb až po provádění složitých finančních simulací v prostředí bez důvěry.

Tím může ovlivnit budoucnost globální ekonomiky a vytvořit nové příležitosti pro podniky, jednotlivce a komunity po celém světě. Ať už jste investor, vývojář nebo běžný uživatel, Ethereum je vzrušující nová technologie, která je obrovským příslibem pro naši budoucnost. Ethereum vytvořil Vitoli Buterin v roce 2015. Po úspěšném ICO je nyní Ethereum přední kryptoměnou s mnoha hrdými fanoušky.

Ethereum – token blockchainu Ethereum

Ether neboli ETH je token blockchainu Ethereum. Původním záměrem Ethereum bylo umožnit komukoli bez ohledu na úroveň dovedností vytvářet vlastní kryptoměnové tokeny v blockchainu. Dnes je tato platforma velmi populární a každý den se na ní uskuteční miliony transakcí. Ether hraje klíčovou roli v hladkém chodu této platformy, protože poskytuje hlavní páteř jak pro síť Ethereum, tak pro mnoho projektů, které na ní pracují. Ať už jde o vývoj vlastní dApp, nebo jen o nákup a prodej digitálních aktiv, je Ether nedílnou součástí účasti v dnešním blockchainovém ekosystému.

Co je Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 je dlouho očekávaný upgrade sítě Ethereum na konsensuální algoritmus proof-of-stake. Ethereum 2.0 přinese síti Ethereum mnoho výhod, včetně vyšší škálovatelnosti, bezpečnosti a energetické účinnosti. Na aktualizaci Ethereum 2.0 se pracuje již několik let a v současné době je ve finální fázi.

Po vydání Ethereum 2.0 půjde o dosud nejvýznamnější upgrade sítě Ethereum. Ethereum 2.0 zahájí novou éru decentralizovaných aplikací a decentralizovaných financí. S Ethereum 2.0 bude síť Ethereum schopna škálovat až na miliony transakcí za sekundu a stane se nejvýkonnějším počítačem na světě.

Výhody používání Ethereum oproti jiným kryptoměnám

Použití Ethereum má oproti jiným kryptoměnám mnoho výhod. Jednou z hlavních výhod je, že Ethereum využívá distribuovanou blockchainovou síť peer-to-peer, která uživatelům umožňuje vytvářet a provádět chytré smlouvy na své platformě. To kontrastuje s ostatními kryptoměnami, které obvykle využívají centralizované sítě, jež nenabízejí stejnou úroveň transparentnosti a bezpečnosti. Jak již bylo zmíněno, jednou z nejdůležitějších vlastností Ethereum je podpora chytrých kontraktů. Chytré kontrakty jsou programy, které lze za určitých podmínek provádět automaticky.

Lze například vytvořit inteligentní smlouvu, která automaticky pošle peníze za nájem, pokud zůstatek na účtu klesne pod určitou částku. Další důležitou vlastností Ethereum je jeho decentralizovaná povaha. Protože je Ethereum postaveno na blockchainu, není řízeno žádnou centrální autoritou, ale je podporováno sítí počítačů po celém světě, na kterých běží software Ethereum.

Kromě toho mohou uživatelé Ethereum přistupovat k blockchainu a komunikovat s ním přímo prostřednictvím decentralizovaných aplikací, tzv. dApps. Tyto “dApps” běží na síti Ethereum, takže si každý může snadno vytvořit a provozovat vlastní aplikace, aniž by potřeboval hluboké technické znalosti nebo dovednosti v oblasti programování.

Jelikož je Ethereum síť s otevřeným zdrojovým kódem (open source), mohou vývojáři z celého světa společně vyvíjet a upravovat jeho kód, aby rychleji vytvářeli lepší dApps. Celkově lze říci, že tyto výhody činí z Ethereum atraktivní volbu pro každého, kdo se chce pustit do kryptoměn. Ať už jste vývojář a hledáte větší flexibilitu a kontrolu, nebo jen chcete jednodušší způsob správy svých online aktiv, Ethereum vám má co nabídnout. Pokud jste tedy připraveni prozkoumat tuto vzrušující novou technologii, proč nezačít s Ethereem?

Budoucnost Ethereum a jeho potenciální dopad na globální ekonomiku

astronaut držící zelený éter Lidé vždy hledali nové způsoby, jak si usnadnit a zefektivnit život, a Ethereum je toho nejnovějším příkladem. Díky možnosti vytvářet chytré smlouvy a decentralizované aplikace má Ethereum potenciál způsobit revoluci v mnoha odvětvích. Možnosti tohoto systému jsou neomezené – od řízení dodavatelského řetězce až po zdravotnictví. Stejně jako u každé nové technologie je však třeba překonat i problémy.

Aby mohlo Ethereum plně využít svůj potenciál, je třeba tyto výzvy překonat. Teprve pak budeme moci plně využít potenciál této převratné technologie. Ethereum prokazatelně řeší problémy, které jiné platformy neřeší, a nabízí bezpečnější budoucnost. V protokolech DeFi uživatelé do ETH vložili 2,3 miliardy dolarů.

To dává dobrý obrázek o tom, kam směřuje budoucnost financí, a ta rozhodně směřuje k Ethereu. S rostoucí popularitou NFT je jisté, že globální ekonomika bude ještě mnoho let ovlivňována ethereem. Budoucí hodnota Ethereum je plná potenciálu, ale také nejistoty. Veřejná a open-source platforma blockchain přitahuje pozornost a zájem vývojářů, investorů i spotřebitelů díky svému širokému využití.

Úspěch Ethereum však není zaručen. Díky své popularitě se stal terčem útoků a jeho složitá kódová základna znesnadňuje jeho aktualizaci. Ethereum navíc čelí silné konkurenci ze strany dalších kryptoměn a blockchainových platforem. I přes tyto problémy má však Ethereum potenciál stát se základem nové globální ekonomiky.

Díky rostoucí komunitě vývojářů a uživatelů má Ethereum dobré předpoklady stát se lídrem v oblasti decentralizovaných aplikací a financí. Teprve čas ukáže, zda bude schopen plně využít svůj potenciál.

Marek Matoušek

Autor: Marek Matoušek

Marek Matoušek je šéfredaktorem portálu bitzacit.cz, jednoho z předních českých zdrojů informací o bitcoinu a technologii blockchain. Vytvořil nejcennější články na tomto webu. Marek se o bitcoinu a blockchainu poprvé dozvěděl již v roce 2016 a jejich revoluční potenciál ho nadchl a přispěl k jeho profesnímu zájmu o digitální měny a jejich základní technologie. Marek rád čte knihy o technologiích budoucnosti, zejména ty, které zkoumají dopady nových technologií na celou společnost.