Kurz IOTA: Graf a cena v reálném čase a vše o kryptoměně

IOTA
0.191457
1.82%

Slyšeli jste někdy o internetu věcí (IOT)? Rozsáhlá síť strojů a senzorů, které spolu mohou komunikovat nezávisle a bez zásahu člověka. Auta, která automaticky platí parkovné, nebo ledničky, které si samy objednávají potraviny, když jim dojdou zásoby. Podívejme se podrobněji na to, co je IOTA.

Kurz IOTA je dnes $0,206455 a 24hodinový objem obchodování je $11.508.920.

Kurz IOTA aktualizujeme v reálném čase. Kurz IOTA se za posledních 24 hodin změnila o -1.82%.

Aktuální pozice tržní kapitalizace kryptoměny je #81 a tržní kapitalizace v reálném čase je $574.109.939.

Pokud chcete zjistit, jak koupit IOTA za aktuální cenu, nejlepší platformy pro obchodování s kryptoměnami IOTA jsou eToro, Binance a Libertex.

V našem srovnání kryptoměnových burz najdete i další platformy. Zde můžete sledovat aktuální směnný kurz IOTA živě – aktualizovaný v libovolném okamžiku.

Co vlastně IOTA představuje?


Inteligentní stroj IOTA To je jedna z vizí, které se mohou stát skutečností díky technologii IOTA. IOTA však není vhodná pouze pro tyto futuristické aplikace. Protokol je ideální také pro použití v průmyslu ke sledování dodavatelských řetězců nebo k bezpečnému ukládání a přenosu dat. Někteří průmysloví giganti již oznámili svůj zájem o protokol IOTA. Kromě společností Bosch a Volkswagen na projektech IOTA Tangle aktivně pracuje mnoho dalších společností. IOTA lze samozřejmě používat i jako “jednoduchou” kryptoměnu k převodu hodnoty. IOTA se však od ostatních kryptoměn liší. Technicky vzato IOTA ve skutečnosti není blockchain.

Propojení IOTA

Po první generaci blockchainu (Bitcoin) a projektech Blockchain 2.0 (např. Ethereum) vstoupila IOTA do třetí éry technologie. IOTA již nepoužívá blockchain, ale takzvaný Splot – je založen na matematickém modelu teorie grafů, takzvaném směrovaném acyklickém grafu (DAG). IOTA Tangle vs Blockchain Illustration DAG slibují vyřešit některé tradiční problémy spojené s blockchainem:

Výhody systému IOTA

  • Škálovatelnost (velmi vysoká rychlost)
  • Úplná decentralizace (odstranění těžařů)
  • Žádné transakční náklady (možnost mikrotransakcí)

Obrovskou novinkou ve světě kryptoměn jsou zejména bezplatné transakce. I 1 IOTA, tedy zlomek centu, lze poslat bez transakčních poplatků! Později vysvětlíme, jak přesně to technologie Tangle umožňuje. V každém případě je třeba poznamenat, že to, co vývojáři IOTA udělali, je velmi působivé!

IOTA jako platební prostředek pro stroje?

Máme-li věřit výzkumníkům v oblasti technologií, jedno je jisté: internet věcí zcela změní náš každodenní život. Nikdo zatím nedokáže říci, jak moc tato technologie ovlivní naše životy, ale lze předpokládat, že získá podobný rozměr jako internet před 20 lety.

Digitalizzare-IOTA
photo: Langhof

Příkladem je vize zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose. Tato společnost nedávno oznámila, že za několik let by mohla doručovat zásilky Amazonu pomocí dronů. To by byla vynikající aplikace pro měnu IOTA. Každý dron by mohl být vybaven peněženkou IOTA, která se dobije kreditem poté, co dron úspěšně doručí zásilku. Díky kreditu IOTA by se dron mohl například dobíjet na solárních stanicích na cestě zpět. Zní to absurdně? My si to myslíme také! Technologický pokrok je však dnes tak rychlý, že tuto vizi lze jistě realizovat. Dominic Schiener se tomuto tématu věnoval také ve velmi poučné přednášce (bohužel pouze v angličtině) na stránkách TNW

Jaguar Land Rover integruje chytrou peněženku IOTA

Aktualizace duben 2019

Společnost Jaguar Landrover Ltd. 29. dubna 2019 oznámila, že chytré peněženky IOTA budou integrovány do modelů vozidel. V budoucnu budou moci řidiči díky této technologii získávat kryptoměnu IOTA jako odměnu za automatické sdílení dat. Možnými údaji mohou být například dopravní hlášení, údaje o dopravě nebo upozornění o poškození silnic. Jednotky IOTA lze následně vyplatit nebo použít k automatickému placení parkovného. Obrovský krok k adaptaci kryptoměn!

Technický přehled

IOTA-Tangle

V této kapitole se blíže seznámíme s technologií Tangle. Ale nebojte se, snažíme se co nejjednodušeji a nejsrozumitelněji reprodukovat matematiku, která za tím stojí. Jak již bylo zmíněno, slovo “Tangle” lze do češtiny přeložit jako “nepořádek”. Geniální trik konsensuálního mechanismu IOTA spočívá v tom, že této obrovské změti transakcí vnucuje řád. Na rozdíl od blockchainu, kde jsou transakce organizovány v blocích, může IOTA zpracovávat transakce asynchronně. To znamená, že každý z bloků zobrazených na obrázku představuje jednu transakci.

Zároveň to však znamená, že se uživatelé musí stát těžaři. K ověřování transakcí IOTA však není zapotřebí extrémně výkonný počítač. IOTA je založena na další variantě PoW, takzvaném “síťově vázaném PoW”. Na rozdíl od “Proof of Work” vázaného na CPU vyžaduje IOTA pouze vyřešení malé hashové hádanky.

Je tak malý, že jej mohou provádět i ty nejmenší senzory a mikrokontroléry. Pokud chcete, aby síť potvrdila vaši transakci, musíte nejprve ověřit dvě jiné transakce. Proto je třeba prohledat celou historii transakcí, aby se ověřilo, že uživatel skutečně disponuje správným digitálním podpisem (tj. vlastností tokenu), a ujistit se, že tyto tokeny již nebyly odeslány. Tuto práci vykonává software nazvaný Peněženka IOTA. To však bylo mnoho informací najednou. Nejlepší je vše shrnout:

Jak IOTA funguje:

  • Žádné blokování, každá transakce se zpracovává samostatně
  • Uživatelé se stávají těžaři
  • Ověřování úloh již není tak složitý matematický proces v síti
  • Před každou transakcí je třeba ověřit 2 předchozí transakce

Dobře, ale jaké jsou výhody odstranění těžařů? Velmi jednoduše: největší výhodou je jistě minimalizace obrovské spotřeby energie, se kterou se potýkají ostatní blockchainové sítě. Pravděpodobně jste to už někde četli: ekologická zátěž spojená s těžbou v počítačích je už léta jednou z největších výtek vůči Bitcoinu a dalším. Inovativní mechanismus konsensu IOTA ukazuje možné řešení, ale má i své nevýhody. Síť vyžaduje minimální “šířku pásma” (tj. minimální počet zpracovaných transakcí), aby byla chráněna před útočníky.

Koordinátor to vidí – koordinátor to pozoruje

Vezměme si extrémní příklad: Síť vyžaduje v průměru pouze jednu transakci za minutu (tento údaj je samozřejmě více než nereálný, ale velmi dobře vysvětluje situaci). Navzdory omezením latence sítě by tedy bylo pro hackera snadné napadnout síť a zahltit ji škodlivými transakcemi. Ale. Čím více transakcí se uskuteční, tím bezpečnější a rychlejší bude síť IOTA. IOTA-Blockchain Jakmile se internet věcí s miliony připojených senzorů prosadí, tato minimální šířka pásma jistě nebude problém. Dokud se tak ale nestane, je třeba vytvořit náhradní mechanismus.

“Kdo ovládá minulost, ovládá i budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá i minulost.”

Tento citát pochází z velmi známé knihy 1984 od George Orwella a velmi dobře popisuje, co by se stalo, kdyby útočník převzal kontrolu nad distribuční sítí.

Znalosti

Pokud útočník ovládá síť v současnosti, může zrušit předchozí transakce a ovlivnit i ty budoucí [Br] Aby se tomu zabránilo, vytvořila nadace IOTA (se sídlem v Berlíně) tzv. koordinátora. Koordinátor je nakonec pouhým uzlem v síti, který zapojuje transakce do nepořádku určitým tempem.

Tyto transakce se nazývají “milníky” a nemají žádnou peněžní hodnotu, ale obsahují čistá data. Uloží se pozice všech transakcí, které byly připojeny k nepořádku před změnou koordinátora. Výjimkou jsou samozřejmě škodlivé transakce. To znamená, že transakce bez platného digitálního podpisu nebo “pokusy o dvojí útratu”, tj. pokusy o dvojí odeslání peněz na dvě různé adresy, jsou z koordinátoru vyloučeny. To znamená, že všichni uživatelé sítě si mohou být jisti, že transakce potvrzené koordinátorem pocházejí od poctivých uživatelů sítě.

Koordinátor se stává open source

Aktualizace duben 2019

Původní koordinátor byl mezitím nahrazen open-source verzí Compass IOTA. Kód Compass IOTA je plně viditelný na Githubu a umožňuje vývojářům vytvářet vlastní testovací sítě IOTA. Z dlouhodobého hlediska však budou pokračovat práce na úplné decentralizaci koordinátora, tzv. coordidu.

Jak mohu ochránit svou investici do IOTA?


Stejně jako mnoho dalších kryptoměn je IOTA stále velmi novou technologií. Proto musíte být při ukládání tokenů velmi opatrní. Nákup IOTA od brokerů CFD vám umožní investovat do měny IOTA bez rizik spojených s hackery nebo chybami v síti. Není třeba vytvářet peněženku. Pokud se však rozhodnete pro mince IOTA, vždy se ujistěte, že dodržujete následujících 5 pravidel, aby byly vaše tokeny IOTA v bezpečí:

1. Vždy používejte nejnovější verzi peněženky

Nadace IOTA poskytla skvělý software Trinity Wallet, který můžete používat k ukládání tokenů IOTA. Ujistěte se, že vždy používáte nejnovější verzi z oficiálních webových stránek IOTA.

2. Použití hardwarové peněženky

Peněženku IOTA Trinity Wallet lze snadno kombinovat s peněženkou Ledger Nano X. Pouze s hardwarovou peněženkou máte jistotu, že jsou vaše mince IOTA chráněny před hackery.

3. NIKDY nepoužívejte generátory

Nikdy nevěřte webovým stránkám nebo softwaru, které vám radí generovat bezpečná seeds pro IOTA! Použijte nástroj pro vytváření hesel KeePass doporučený nadací IOTA nebo ještě lépe: vygenerujte si heslo začínající velkými písmeny (A-Z) a devíti čísly pomocí kostek nebo jiné náhodné metody.

4. NIKDY nepoužívejte adresy dvakrát

IOTA je založena na tzv. unikátních podpisech. To znamená, že jakmile je digitální podpis vydán k potvrzení transakce, ztrácí se velká část bezpečnosti této adresy. Software peněženky IOTA obvykle automaticky zajistí vygenerování nové adresy. Může se však stát, že mince IOTA budou zaslány několikrát na stejnou adresu (např. pokud uvedete adresu pro vklad na jejích webových stránkách). Jakmile z této adresy provedete odchozí transakci, mince, které jsou na ni následně převedeny, již nejsou chráněny!

5. Nechte si informace o seedu pro sebe

V žádném případě nesmíte nikomu sdělovat své 81místné číslo. Váš kód je podobný kódu PIN vaší bankovní karty. Pokud si přejete předat “číslo účtu”, jedná se o adresy IOTA, které lze vygenerovat v softwaru peněženky. Své osobní kódy byste si měli zapsat na papír a uschovat je. Pokud se váš kód ztratí, nemáte šanci mince IOTA získat zpět.

Za tímto účelem jsme vytvořili šablonu, kterou si můžete vytisknout a napsat na ni svá hesla. Doporučujeme vám, abyste si papírovou peněženku IOTA zalaminovali a ochránili ji tak před vlhkostí. Stejně jako bylo před 20 lety technicky velmi složité zpracování e-mailových adres, je nyní velmi složité ukládání kryptoměn. Jsme si však jisti, že v příštích čtyřech nebo pěti letech bude úloha uživatelů mnohem snazší.

Do té doby nabízejí makléři CFD vynikající příležitost investovat do kryptoměn bez technických překážek.

Marek Matoušek

Autor: Marek Matoušek

Marek Matoušek je šéfredaktorem portálu bitzacit.cz, jednoho z předních českých zdrojů informací o bitcoinu a technologii blockchain. Vytvořil nejcennější články na tomto webu. Marek se o bitcoinu a blockchainu poprvé dozvěděl již v roce 2016 a jejich revoluční potenciál ho nadchl a přispěl k jeho profesnímu zájmu o digitální měny a jejich základní technologie. Marek rád čte knihy o technologiích budoucnosti, zejména ty, které zkoumají dopady nových technologií na celou společnost.