Jak se bitcoin v blockchainu vytváří nebo generuje?

Přestože je Bitcoin velmi populární, existuje mnoho lidí, kteří stále nechápou, jak funguje. Jak se Bitcoin generuje nebo vytváří? Bitcoin byl první úspěšně vytvořenou kryptoměnou. Po jeho vzniku se mnoho lidí rozhodlo používat Bitcoin k provádění transakcí kvůli výhodám, které nabízí. Bitcoin má největší počet uživatelů a je považován za referenční měnu pro ostatní kryptoměny. Tento článek vám odpoví na tuto otázku a vysvětlí proces vzniku jednotlivých bitcoinů. Pro tento účel je důležité pochopit, že Bitcoin se skládá ze tří prvků: softwaru, protokolu a měny. A tato měna není skutečná ve fyzickém smyslu, fyzicky neexistuje. Nyní, když jsme určili, jaké jsou tyto procesy nebo komponenty, které nám umožňují používat Bitcoin, jak ho známe, podívejme se, co je tvoří.

Blockchain je základ, na kterém je bitcoin postaven

Systém Bitcoin je řízen decentralizovanou sítí počítačů nebo uzlů, které jsou vzájemně propojeny. Tyto uzly zpracovávají a ověřují každou transakci, která proběhne v blockchainu.

Bitcoin je díky své síti uzlů a technologii blockchain zcela unikátní, inovativní a odlišný druh peněz. Může se k němu připojit kdokoli a v současnosti má nejvýkonnější výpočetní kapacitu v provozu. To je základ, na kterém byly vytvořeny všechny dnes existující Bitcoiny. Protokol Bitcoinu, jak je definován v dokumentu, popisuje, jak se Bitcoiny vytvářejí. Blockchain je řada bloků, které jsou propojeny matematickým procesem.

Každý blok je generován systémem zvaným Proof of Work (PoW). Jde o to, že nalezení proveditelného řešení obtížného matematického problému, které vytvoří nový blok, bude trvat tak dlouho, že to žádný těžař sám nezvládne. Výsledkem tohoto důkazu práce je, že všechny uzly sítě jsou zapojeny do hledání platného řešení obtížného matematického problému, který umožňuje generování nového bloku.

Tento proces, známý jako těžba, se používá k nalezení řešení problémů … S každým objeveným blokem těžební uzly získávají nové bitcoiny a udržují systém a ekonomiku, která jej podporuje, v chodu. Určitě vás ale zajímá, jaké procesy se podílejí na vzniku jednoho Bitcoinu. Tomu se budeme podrobně věnovat později.

Jak vygenerujete jednotku bitcoinu?

bitcoin vytváří Každá vláda má měnový systém, který je zodpovědný za tisk fiat peněz, jež mohou být použity k pokrytí státních výdajů. Společnosti jsou žádány, aby s nimi pořizovaly zboží nebo služby. Ve světě Bitcoinu a dalších kryptoměn (ale ne všech) tomu tak ale není. Jak víte, Bitcoin se vyrábí pomocí matematického vzorce známého jako “digitální těžba”.

Bitcoin je zcela digitální měna, která neexistuje ve fyzickém světě a je decentralizovaná, za jejíž výrobu neodpovídá žádná vláda ani organizace. V tomto případě je Bitcoin navržen a naprogramován tak, aby každých 10 minut generoval určité množství mincí. Za provádění tohoto postupu, známého jako těžba, jsou zodpovědní uživatelé Bitcoinů, kteří chtějí poskytnout výpočetní výkon.

Síťové těžební uzly musí shromažďovat transakce provedené uživateli a uložené v mempoolu a poté přidat blokovací funkci pro ověření digitálních podpisů uvedených transakcí. Dále najděte platný hash pro matematický problém. Těžební uzel, který nalezne hash jako první, vygeneruje nový blok, obdrží odměnu a poté bude moci do svého bloku zahrnout všechny dříve ověřené transakce. Kromě standardní transakce na coinbase – vytvoření nové měny výměnou za bitcoiny – obdrží odměněný těžař také provize ze všech zahrnutých transakcí.

Po určitém počtu potvrzení se do oběhu dostanou nové mince. Abyste se mohli stát těžařem Bitcoinů, je v současné době k jejich těžbě zapotřebí speciální vybavení a software. Mezi tyto techniky patří ASIC, FPGA nebo GPU. To umožňuje lidem využívat prostředky zařízení k provádění složitých matematických výpočtů potřebných k řešení bloku. Po vyřešení hádanky budete moci vytvořit blok, zapojit jej do blockchainu a získat odměnu v podobě nových mincí a poplatků za veškeré své úsilí. Je důležité si uvědomit, že tento proces extrakce používá hašovací funkci SHA-256.

Je důležité si uvědomit, že existují dva různé typy hashování: jeden, který převádí libovolné množství dat na řetězec určité velikosti, známý jako hash, a druhý, který vytváří stejný výsledek bez převzetí dat. Zdá se to jednoduché, ale ve skutečnosti je tento úkol obtížný.

Jedná se o náhodné číslo s velmi vysokou hodnotou, kterou algoritmus čas od času upravuje, aby zvýšil nebo snížil obtížnost extrakce. Cílem je zajistit co největší bezpečnost sítě, což zahrnuje i zabránění jiným osobám, aby s ní libovolně manipulovaly.

Jednou z hlavních výhod procesu vytváření bitcoinů je jejich bezpečnost. Postup generování vždy provádí kryptografické kontroly, aby se zajistilo, že s ním nebude provedeno nic podvodného nebo manipulativního. Přidána byla také neměnnost blockchainu. Právě díky těmto vlastnostem je bitcoin dosud nejbezpečnější digitální měnou.

Jak se generuje Bitcoin – podstata

Bitcoin je vytvořen tak, že nové měny vznikají pevným a předem daným způsobem. Těžba je stále více konkurenční a lukrativní. S rostoucím počtem těžařů v síti a zároveň s určitou rychlostí objevování dalších bloků se zvyšuje obtížnost systému. Co je příčinou zvýšení výpočetní kapacity a nákladů na energii? Hash rate digitální měny je měřítkem toho, jak obtížné je najít další blok, protože těžaři Bitcoinů se snaží vyřešit složité matematické problémy.

Těžební algoritmus se také upravuje v závislosti na tom, zda se v blockchainu nachází další blok. S každým novým vygenerovaným blokem se proto automaticky snižuje rychlost produkce mincí. Satoshi Nakamoto to záměrně naplánoval a upřesnil, že mincí bude jen asi 21 milionů a že všechny budou vytěženy do roku 2140.

V současné době těžaři Bitcoinů dostávají 6,25 bitcoinu za každý vygenerovaný blok. V květnu 2024 dojde k dalšímu půlení Bitcoinů, kdy se tato částka sníží na 3,125 BTC v rámci procesu půlení, který probíhá každé 4 roky, dokud není vytěženo celkem 21 milionů Bitcoinů.

Marek Matoušek

Autor: Marek Matoušek

Marek Matoušek je šéfredaktorem portálu bitzacit.cz, jednoho z předních českých zdrojů informací o bitcoinu a technologii blockchain. Vytvořil nejcennější články na tomto webu. Marek se o bitcoinu a blockchainu poprvé dozvěděl již v roce 2016 a jejich revoluční potenciál ho nadchl a přispěl k jeho profesnímu zájmu o digitální měny a jejich základní technologie. Marek rád čte knihy o technologiích budoucnosti, zejména ty, které zkoumají dopady nových technologií na celou společnost.

Leave a Comment