V roce 2009 vytvořila neznámá osoba nebo skupina osob pod pseudonymem Satoshi Nakamoto Bitcoin, první kryptoměnu na světě. Nakamotova pravá identita byla dlouhá léta záhadou. V roce 2017 se však australský počítačový vědec Craig Wright prohlásil za tvůrce Bitcoinu. Mnoho lidí je však k Wrightovým tvrzením stále skeptických. Kdo je tvůrcem Bitcoinu?
Nakamoto je pro bitcoinový ekosystém důležitý nejen jako jeho zakladatel.
Je jakýmsi filosofickým vůdcem a často je citován mezi příznivci kryptoměn, kteří diskutují o budoucnosti vývoje Bitcoinu. Například obě strany kontroverzní dceřiné společnosti Bitcoin Cash (která je sama dceřinou společností původního bitcoinového blockchainu) tvrdí, že podporují Nakamotovu původní vizi měny. Je obtížné zjistit, kolik Bitcoinů Nakamoto vlastní, protože existuje podezření, že Nakamoto mohl při těžbě prvních bloků používat různé adresy. Podle některých odhadů se v bitcoinových peněženkách spojených s Nakamotem nachází asi 1,1 milionu Bitcoinů (v hodnotě asi 30 miliard dolarů k červnu 2022).
Vzhledem k tomu, že bude vytěženo pouze 21 milionů Bitcoinů, představují Nakamotovy podíly významnou část všech Bitcoinů, které budou vytěženy. Nakamotova identita je záhadou od vzniku Bitcoinu. Předpokládá se, že Nakamoto byl Japonec od svých 40 let, ale nikdo to neví jistě. V roce 2014 Newsweek tvrdil, že objevil Satoshiho Nakamota žijícího v Kalifornii. Později v tomtéž roce však Nakamoto toto tvrzení popřel a prohlásil, že není zakladatelem Bitcoinu.
Je Craig Wright tvůrcem bitcoinu?
Wright se ke své identitě přihlásil v roce 2016 poté, co o něm v prosinci 2015 časopis Wired zveřejnil profil. Článek nesl název “Je tento neznámý australský génius tvůrcem Bitcoinu?” a vycházel z dokumentů, které unikly do časopisu Wired. Důkazem byl článek o kryptoměnách, který údajně vyšel na Wrightově blogu několik měsíců před zveřejněním nechvalně proslulé bílé knihy o Bitcoinu.
Objevily se také uniklé e-maily a korespondence týkající se “distribuované P2P účetní knihy” a přepisy výpovědí daňových úředníků a právníků obsahující Wrightova prohlášení o jeho účasti na vytvoření Bitcoinu. Objevily se však důkazy o opaku.
Záznamy na blogu byly datovány zpětně, stejně jako údajné veřejné kryptografické klíče spojené s Nakamotem.
Identifikátor klíče v blockchainu je “veřejný kryptografický klíč”, jedna polovina systému dvou klíčů, které držitelé kryptoměn potřebují k provádění kryptografických transakcí. Ve Wrightově případě se ukázalo, že Nakamotovy veřejné klíče i články na blogu jsou datovány zpětně, což činí jeho tvrzení mnohem podezřelejšími. Později časopis Wired své tvrzení odvolal a článek doplnil o titulek “Je tento neznámý australský génius tvůrcem Bitcoinu? Pravděpodobně ne. Jako důvod odsouzení publikace uvedla údajně podvodné důkazy, které Wright zveřejnil na podporu svého tvrzení. Po podezření ze strany kryptografické komunity Wright nakonec své tvrzení odvolal.
Dorian Nakamoto
V březnu 2014 se Newsweek pokusil odhalit zakladatele Bitcoinu a tvrdil, že za kryptoměnou stojí Dorian Nakamoto. Pokud je to pravda, je to poprvé, co významná publikace odhalila totožnost tvůrce Bitcoinu. Newsweek tvrdí, že mezi Satoshim Nakamotem a Dorianem Nakamotem existuje několik podobností. Oba měli například libertariánské sklony a vztah k Japonsku (Dorian, který studoval fyziku na Kalifornské univerzitě a pracoval na tajných obranných projektech, je Američan japonského původu). Autor článku také tvrdí, že Nakamoto prohlásil, že se již “neangažuje” v Bitcoinu a “předal ho” dalším lidem.
Později Dorian Nakamoto citaci popřel a uvedl, že otázku špatně pochopil. Agentuře Associated Press řekl: “Nejsem do toho zapleten.” Největší chybou časopisu bylo zveřejnění fotografie Nakamotova domu. Zběžným vyhledáním obrázků lze snadno zjistit jeho polohu. Přestože mnozí nevěřili, že Dorian Nakamoto byl zakladatelem Bitcoinu, kryptografická komunita byla zděšena, že bylo narušeno jeho soukromí. Mediální cirkus však nebyl pro Doriana Nakamota bez užitku. V březnu 2014 zahájil technologický podnikatel a kryptoměnový nadšenec Andreas Antonopoulos kampaň na podporu Nakamota.
Crowdfundingová kampaň sloužila jako omluva za škody a útrapy, které Nakamoto během tohoto utrpení utrpěl. Během kampaně darovalo asi 2 000 podporovatelů celkem 47,5 bitcoinů v hodnotě asi 20 000 dolarů.
Nick Szabo
Nick Szabo je počítačový inženýr a právník. V jednom článku z roku 1996 se mu připisuje zásluha na průkopnictví konceptu chytrých smluv. V roce 2008 vytvořil koncept decentralizované měny Bit Gold, předchůdce Bitcoinu. Bit Gold popisuje jako “protokol, pomocí kterého lze online vytvářet autentické a drahé bity s minimální závislostí na důvěryhodných třetích stranách”. Je to podobný koncept jako u Bitcoinu, kde řada bitů vytvořená bezhlavou počítačovou sítí ověřuje a potvrzuje transakce. Autor Dominic Frisby ve své knize Bitcoin: The Future of Money tvrdí, že Nick Szabo je Satoshi Nakamoto?
Frisby se poradil s odborníkem na stylistiku, který dospěl k závěru, že Szaboův styl psaní je podobný Satoshiho slavným textům. Dalším vodítkem je, že Szabo i Satoshi odkazují na ekonoma Karla Mengera. Frisby dále zjišťuje, že Szabo pracoval pro DigiCash, což byl první pokus o zavedení kryptografie do digitálních plateb. Podle autora to naznačuje, že Nick Szabo je Satoshi Nakamoto.
Kdo je skutečným tvůrcem bitcoinu?
Identita pseudonymu Satoshi Nakamoto není známa, ale Nakamoto se zasloužil o vývoj Blockchainu v roce 2008. Nakamoto je autorem bílé knihy Bitcoinu a často se mu připisuje autorství prvního blockchainu.
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Veřejná identita Satoshiho Nakamota není známa. Není známo, zda je Satoshi Nakamoto pseudonym nebo skutečné jméno, a někteří se domnívají, že Satoshi Nakamoto je spíše soubor lidí než jedna osoba. Počet Bitcoinů, které Nakamoto vlastnil, není veřejně znám, protože se předpokládá, že Nakamoto používal různé adresy k těžbě různých bloků. Podle některých odhadů vlastní Satoshi přibližně 1,1 milionu Bitcoinů, což by v červnu 2022 znamenalo hodnotu něco přes 30 miliard dolarů.
Závěr
Satoshi Nakamoto je přezdívka tvůrce Bitcoinu. Pravá identita tvůrce Bitcoinu nebyla potvrzena a možná nebude nikdy odhalena. Existuje však několik uchazečů, kteří byli navrženi jako potenciální kandidáti na titul tvůrce Bitcoinu. Patří mezi ně Dorian Nakamoto, Nick Szabo a Craig Wright. Ačkoli identita Satoshiho Nakamota zůstává záhadou, dopad jeho výtvoru je nepopiratelný. Bitcoin narušil naše představy o penězích a vytvořil novou třídu aktiv s obrovským potenciálem.

Autor: Marek Matoušek
Marek Matoušek je šéfredaktorem portálu bitzacit.cz, jednoho z předních českých zdrojů informací o bitcoinu a technologii blockchain. Vytvořil nejcennější články na tomto webu. Marek se o bitcoinu a blockchainu poprvé dozvěděl již v roce 2016 a jejich revoluční potenciál ho nadchl a přispěl k jeho profesnímu zájmu o digitální měny a jejich základní technologie. Marek rád čte knihy o technologiích budoucnosti, zejména ty, které zkoumají dopady nových technologií na celou společnost.