Lze Bitcoin hacknout? Měli bychom být opatrní?

Bitcoin, první a nejznámější kryptoměna, si v posledních letech získal značnou popularitu jako uchovatel hodnoty a prostředek směny.

Stejně jako v případě jakékoli jiné formy digitálního aktiva však existují obavy ohledně bezpečnosti bitcoinu a možnosti jeho hacknutí. V tomto článku se podíváme na to, zda lze Bitcoin hacknout a jaké potenciální zranitelnosti a rizika v síti Bitcoin existují.

Technologie blockchain a její zabezpečení

Srdcem Bitcoinu je technologie blockchain, decentralizovaná digitální účetní kniha, která zaznamenává všechny transakce v síti.

Technologie blockchain je navržena tak, aby byla bezpečná a odolná proti manipulaci, což hackerům ztěžuje poškození systému. Každý blok v blockchainu je zašifrovaný a propojený s předchozím blokem, takže je téměř nemožné změnit historický záznam transakcí.

Systém je dále chráněn sítí distribuovaných účetních knih neboli uzlů, které blockchain neustále ověřují a aktualizují. Proto se o blockchainu říká, že je “neměnný”.

Zranitelným místem blockchainu je však možnost 51% útoku, kdy záškodník nebo skupina záškodníků ovládá 51 % nebo více výpočetního výkonu sítě, což jim umožňuje zvrátit nebo zastavit transakce v síti, ale tento scénář se považuje za nepravděpodobný vzhledem k decentralizaci současných sítí a obtížnosti dosažení 51 % těžebního výkonu.

Bezpečnost portfolií

Pravděpodobnějším místem zranitelnosti sítě bitcoin je používání digitálních peněženek, které se používají k ukládání, odesílání a přijímání bitcoinů. Digitální peněženky obvykle obsahují soukromý klíč, který slouží k přístupu k prostředkům v peněžence.

Pokud se hackerovi podaří získat přístup k soukromému klíči uživatele, může ukrást finanční prostředky v peněžence.

Abyste se proti tomu chránili, je důležité používat bezpečné peněženky, jako jsou hardwarové peněženky nebo peněženky s více podpisy, a udržovat soukromé klíče a další citlivé informace v tajnosti.

Je zabezpečení burz zranitelné?

Další potenciální zranitelností sítě Bitcoin je používání kryptoměnových burz, což jsou online platformy, kde mohou lidé nakupovat a prodávat Bitcoin a další kryptoměny.

Přestože burzy poskytují pohodlný způsob nákupu bitcoinů, mohou být také cílem hackerů. V minulosti došlo k několika incidentům, kdy byly burzy napadeny hackery a uživatelům byly odcizeny finanční prostředky.

Na ochranu proti tomu je důležité používat renomované burzy a přijmout další bezpečnostní opatření, například povolit dvoufaktorové ověřování.

Phishing a podvody

Dalšími hrozbami, se kterými se lze v oblasti bitcoinů setkat, jsou phishing a podvody, jako je ten s bitconnectem.

Podvody typu phishing se snaží lidi vylákat, aby prozradili své soukromé klíče nebo jiné osobní údaje. Je důležité si těchto podvodů všímat a chránit se tím, že nebudete klikat na podezřelé odkazy a dvakrát si ověříte pravost webové stránky nebo e-mailové adresy.

Závěry

Závěrem lze říci, že síť bitcoinů a technologie blockchain jsou bezpečné a mají několik zabudovaných bezpečnostních opatření na ochranu před hackerskými a jinými útoky.

Stejně jako u každého digitálního aktiva však existují potenciální zranitelnosti a rizika, která je třeba zvážit, zejména pokud jde o bezpečnost digitální peněženky, bezpečnost směnáren a phishing a podvody.

Abyste své bitcoiny udrželi v bezpečí, doporučujeme používat bezpečné peněženky a renomované burzy, dodržovat zásady bezpečného surfování a sledovat nejnovější bezpečnostní opatření a pokyny.

Karel Jurečka

Autor: Karel Jurečka

Karel se o blockchainu a bitcoinu poprvé dozvěděl v roce 2018 a okamžitě ho zaujaly. Miluje vše, co souvisí s technologickými inovacemi a digitalizací financí. Karel je nadšený z toho, jak blockchain změní svět, a nemůže se dočkat, až bude jeho součástí!

Leave a Comment