Kurz Monero: graf a cena v reálném čase a vše o XMR

Monero
$164,49
1,05%

Dnešní kurz Monero je $164,49 a 24hodinový objem obchodování je $119.067.552.

Kurz Monero v reálném čase. Směnný kurz měny se za posledních 24 hodin změnil o 1.05%.

Aktuální pozice v tržní kapitalizaci kryptoměny je #25 a tržní kapitalizace v reálném čase je $2.985.484.504.

Pokud chcete zjistit, jak koupit Monero za aktuální kurz, nejlepšími kryptoměnovými platformami pro obchodování s Monerem jsou v současnosti, Libertex a Skilling.

V našem srovnání jsou k dispozici i další platformy – kryptoměnové burzy. Monero je kryptoměna, která se zaměřuje na soukromí a bezpečnost. Jedná se o decentralizovanou měnu, která není kontrolována žádnou vládou ani finanční institucí. Transakce jsou zcela anonymní, a proto je preferovanou volbou pro lidi, kteří si chtějí zachovat soukromí svých financí.

Co je to XMR (Monero)?


XMR je jednou z nejznámějších kryptoměn a také jednou z největších z hlediska tržní kapitalizace. Původně se mince po svém vydání v roce 2014 jmenovala “Bit Monero”, což se však nesetkalo s pochopením komunity, a tak bylo “Bit” jednoduše odstraněno. Název “Monero” pochází z esperanta a znamená něco jako “měna”/”mince”, a není tedy neologismem, jak se mnozí původně domnívali. Největší výhodou XMR je, že s touto kryptoměnou lze provádět zcela anonymní transakce. Nejvyšší cena z ledna 2018 je necelých 500 USD; prudký pokles ceny je způsoben obecnými podmínkami na trhu. Podrobnější informace o technologii Monero najdete dále v tomto článku.

Jaké jsou funkce Monero?


Monero XMR LogoDecentralizace : Jedním z problémů Bitcoinu je, že historie transakcí je viditelná, a proto existují “špinavé” Bitcoiny, u nichž bylo prokázáno, že se jedná o nelegální transakce. V případě XMR není tato historie jasná, a proto neexistuje žádný “špinavý” XMR.

Bezpečnost: díky použití P2P sítí, peněženky a šifrování transakcí je XMR jednou z nejbezpečnějších kryptoměn.

Anonymita: Nikdo nemůže dokázat transakce XMR nebo prokázat pomocí analýzy blockchainu, že někdo vlastní XMR a/nebo kolik. Proto v případě Monera neexistuje žádný “seznam bohatých”, který je obvykle široce dostupný u jiných kryptoměn.

Bloky – rozsahy a stupně obtížnosti

Blok v blockchainu Monero má dvouminutový interval. To se změnilo na jaře 2016, doposud byl interval pouze jedna minuta; pro srovnání, u Bitcoinu trvá deset minut. Dalším rozdílem oproti Bitcoinu je, že úroveň obtížnosti těžby se mění průběžně, na rozdíl od Bitcoinu, kde ke změnám dochází ve dvoutýdenních intervalech.

Problémy a inflace

Odměny za těžbu se po každém bloku průběžně snižují, místo aby se postupně snižovaly na polovinu každé čtyři roky, jako je tomu například u Bitcoinu. Do léta 2022 se Monero pravděpodobně dostane na chvost, který se bude počítat na 0,6 XMR / 2minutový blok. V roce 2040 bude více mincí XMR než Bitcoinů (21 milionů), v roce 2130 bude 35 milionů mincí a v roce 2300 bude 62 milionů Monero. Horní hranice není stanovena.

Konsensus

Stejně jako všechny ostatní kryptoměny PoW (proof of work) potřebuje síť Monero těžaře, aby mohla nadále řádně ověřovat transakce v blockchainu. Na rozdíl od jiných mincí nepoužívá algoritmus SHA (tj. bezpečný hashovací algoritmus), ale hashovací algoritmus nazvaný “CryptoNight”, který je součástí protokolu “CryptoNote”. Zajišťuje využití paměťových rezerv, díky čemuž lze kryptoměnu XMR těžit například na běžných stolních počítačích.

Škálovatelnost

Škálovatelnost v kontextu kryptoměn popisuje vztah mezi schopností růstu a odpovídající poptávkou. Na rozdíl od Bitcoinu nemá Monero (XMR) pevnou velikost bloku. Speciální systém odměn zabraňuje spamování; pokud velikost bloku přesáhne průměr posledních sta bloků, sníží se bonus pro těžaře, kteří daný blok vytěžili.

XMR jako platební prostředek?

Hlavním problémem mnoha kryptoměn je jejich nedostatečná užitečnost. K čemu je nová platební metoda, když ji nelze používat všude? S tímto problémem se XMR potýká již dlouho. To se však stále více mění s adaptací kryptoměn a vznikem nových poskytovatelů platebních služeb a (online) prodejců, kteří nyní nabízejí XMR jako platební prostředek za své služby a produkty. Kompletní seznam všech poskytovatelů je k dispozici zde: https://www.getmonero.org/community/merchants/ Monero jako platební metoda Monero si v této souvislosti získalo větší pozornost díky projektu “Coral Reef”, iniciativě “fluffypony” (Riccardo Spagni, zakladatel XMR), v rámci které 50 internetových obchodů známých hudebních umělců přijímá XMR jako platební metodu. V roce 2019 bylo oznámeno, že XMR lze nyní v obchodech platit za produkty populární počítačové hry Fortnite.

Další možnosti využití XMR

Pokud kupujete Monero, častým omylem je, že soukromé a anonymní kryptoměny jako XMR používají pouze zločinci. Tyto technické inovace nejsou bez zajímavosti pro lidi zabývající se trestnou činností. Procento nelegálního používání je však stále malé a není vyšší než u tradičních fiat měn.

Osobní bezpečnost: lidé, kteří vlastní aktiva v kryptoměnách, mohou používat měny, jako je XMR, k ochraně hodnoty těchto aktiv před zvědavostí třetích stran (jednotlivců, společností a oficiálních státních orgánů/organizací).

Svoboda použití: Političtí disidenti, novináři, lidé kritičtí k vládě – všichni si mohou koupit kryptoměny jako XMR a používat je k posílání/přijímání “peněz” bez obav z vládních represí.

Z čeho se technologie XMR skládá?

Nyní, když jsme si výše nastínili, jak koupit Monero, věnujme se technologii, která stojí za tímto kryptoměnovým projektem. Základem technologie Monero je protokol CryptoNote a související hashovací algoritmus Cryptonight. Cryptonote si klade za cíl zlepšit soukromí kryptoměn. Pokud například převádíte mince v blockchainu Bitcoinu, je transakce veřejně viditelná pro všechny. Platby lze vždy dohledat zpět do peněženky, takže je možný kompletní tok plateb, tj. více transakcí v daném časovém období. Tato kryptoměna také používá veřejnou účetní knihu, ale není jasné, ze které peněženky byla transakce provedena. Zjistit lze pouze celkový počet mincí. Logo protokolu CryptoNote Protokol CryptoNote byl vyvinut v roce 2012 a byl jedním z prvních blockchainových protokolů, který se zaměřil na otázku “soukromí”. První bílou knihu na toto téma publikoval “Nicolas Van Saberhagen”, což je však pouze pseudonym. Stejně jako v případě Satoshiho nikdo neví, kdo za ním stojí.

Technologie Monero podrobně

Pro pochopení hlavních aspektů technologie XMR uvádíme příklad transakce s přihlédnutím k bezpečnostním aspektům, které jsou všechny důležité:

  1. Implicitní adresy se automaticky vytvářejí při každé transakci. Tento “jedinečný klíč” identifikuje příjemce transakce. Cizí osoby však tento klíč nemohou použít. Veřejný odesílací klíč a klíč pro zobrazení se skládají z 95 znaků peněženky Monero. Po provedení transakce se přidají náhodná data a vytvoří se nový klíč, který lze následně použít k vydání XMR. Soukromý klíč v peněžence zajišťuje, že se odeslané mince dostanou do správné peněženky a mohou být vydány. To znamená, že soukromé klíče nejsou v blockchainu nikdy viditelné, příjemce chrání své soukromí a transakci mohou sledovat pouze ostatní, kteří mají soukromý klíč k nahlédnutí.
  2. Kruhové podpisy se skládají z několika prvků, z nichž každý má stejnou hodnotu, a pouze jedna část je platným podpisem osoby, která XMR odeslala. Všechny ostatní jsou náhodně vybrány ze starších transakcí v blockchainu. Nelze zjistit, který podpis pochází od odesílatele.
  3. Ring ICT (CT = Confidential Transaction) znamená, že v blockchainu nejsou žádné informace o tom, kolik XMR bylo v dané transakci odesláno; součet vstupů se vždy rovná součtu výstupů. Pokud máte vstup 8 XMR a chcete odeslat 6 XMR, celý vstup se rozdělí na dva výstupy (1. transakční výstup 6 XMR; 2. modifikační výstup 2 XMR). Intervalový test zajišťuje, že celkový součet transakcí je větší než nula.
  4. “Kovri” je interní vývojový tým společnosti Monero. Protože řešení TOR a VPN mají bezpečnostní chyby, rozhodli se vytvořit vlastní řešení. V opačném případě by byly IP adresy uživatelů sítě veřejně viditelné, což je pro kryptoměnu, která byla navržena s ohledem na anonymitu uživatelů, velký problém. Kovri nabízí anonymní přístup a funguje v síti I2P. IP adresy uživatelů jsou skryté a údaje jsou nepřístupné třetím stranám. Každý uzel v síti přidává novou “ochrannou vrstvu”. Tyto vrstvy zabezpečení lze odstranit jediným kliknutím pravým tlačítkem myši.

Jak mohu udržet svou investici do XMR?


Monero Wallet Screenshot Stejně jako u všech ostatních kryptoměn byste nikdy neměli nechávat své mince na obchodní platformě. Nedávné události, jako byl hack cryptopia.co.nz nebo tragický případ burzy QuadrigaCX (generální ředitel nečekaně zemřel a nikdo jiný nemá přístup k chladným peněženkám), ukazují, že to s sebou nese příliš velké riziko úplné ztráty finančních prostředků. Pokud jste se rozhodli, že nákup CFD na Monero je nejlepším řešením, můžete tuto část přeskočit. Makléř se stará o bezpečnost vašich investic v souladu s vládními pravidly a předpisy. Pokud jste však toho názoru, že nákup Monera a jeho individuální ukládání vyžaduje investici času na získání potřebných znalostí, níže uvádíme několik tipů, jak tokeny bezpečně ukládat:

  1. Vždy používejte nejnovější verzi webové peněženky. Doporučení pro webovou peněženku Monero najdete na oficiálních stránkách: https: //getmonero.org/downloads/#mobilelight
  2. Upozornění: pokud používáte službu MyMonero, obdržíte klíč o 13 slovech. To však platí pouze pro MyMonero, nikoli pro jiné peněženky. Tato peněženka je vhodná pro každodenní použití, tj. pro placení malých částek při drobných transakcích.
  3. Použijte offline peněženku. Kromě online peněženky můžete používat také offline peněženku. Používá se k tomu “generátor offline peněženky Monero”, který pro vás vytvoří papírovou peněženku , tj. 25slovný mnemotechnický seed obsahující všechny tři platné klíče. Na rozdíl od klíče MyMonero (online peněženka) jej můžete použít k obnovení Monero v jakékoli peněžence XMR.
  4. Udržujte svůj klíč v soukromí. Ať už se jedná o online peněženku, nebo ne, není nic důležitějšího než mít klíče v bezpečí a nedostupné pro ostatní. Kdokoli s vaším klíčem může získat přístup k vaší peněžence a poslat vaše XMR do jiné peněženky. Pro větší investice doporučujeme zakoupit hardwarovou peněženku. Pomocí tohoto USB klíče nebude mít nikdo přístup k vašim tokenům.

Shrnutí – Stojí Monero za investici?

XMR (Monero) je jednou z mála kryptoměn, která je podle odborníků užitečná pro širokou veřejnost a má budoucnost jako efektivní forma digitální platby. Monero používá důvěrné transakce, což znamená, že odeslané a přijaté částky jsou skryté. To třetím stranám ztěžuje sledování transakcí s měnou Monero. Kromě toho bylo do měny Monero začleněno několik funkcí, které ji činí odolnější vůči útokům.

Tým Monero je kompetentní, zkušený a pravděpodobně bude i nadále pracovat na tom, aby bylo Monero ještě bezpečnější. Dalším důvodem, proč investovat do Monera, je silný důraz na soukromí a bezpečnost. Výzvy týkající se škálovatelnosti a přizpůsobení zůstávají. My v bitzacit.cz jsme optimističtí a věříme, že se tým odborníků Monero pokusí tyto problémy vyřešit tak, aby Monero i nadále zůstalo jednou z nejlepších kryptoměn na trhu.

Marek Matoušek

Autor: Marek Matoušek

Marek Matoušek je šéfredaktorem portálu bitzacit.cz, jednoho z předních českých zdrojů informací o bitcoinu a technologii blockchain. Vytvořil nejcennější články na tomto webu. Marek se o bitcoinu a blockchainu poprvé dozvěděl již v roce 2016 a jejich revoluční potenciál ho nadchl a přispěl k jeho profesnímu zájmu o digitální měny a jejich základní technologie. Marek rád čte knihy o technologiích budoucnosti, zejména ty, které zkoumají dopady nových technologií na celou společnost.