Peněženka Bitcoin: Typy peněženek a jejich fungování

Každý z vás už pravděpodobně vlastní svůj první bitcoin nebo o něm alespoň slyšel. Jak ale udržet bitcoin a další kryptoměny v bezpečí? Jak se můžete chránit před hackerskými útoky a krádežemi? V následujícím článku najdete přehled všech řešení pro ukládání bitcoinů, od papírových bitcoinových peněženek přes stolní bitcoinové peněženky až po hardwarové bitcoinové peněženky

Bitcoin je virtuální kryptoměna P2P založená na technologii blockchain. Byl vyvinut osobou nebo osobami, které se skrývají za pseudonymem “Satoshi Nakamoto”, a existuje již více než deset let. Síť P2P založená na mechanismu PoW (proof of work) je decentralizovaná sdružením nezávislých počítačů z celého světa. Tyto počítače řeší složité matematické algoritmy, aby mohly přidávat nové bloky do blockchainu a ověřovat transakce v síti.

Výhody oproti běžným peněžním systémům : Transakce jsou

  • … nevratné, nelze je zrušit.
  • …víceméně anonymní, protože k bitcoinovým adresám není přiřazeno žádné skutečné jméno.
  • … rychlé a globální – bez ohledu na to, ve které zemi se příjemce transakce nachází, je transakce potvrzena během několika minut.
  • …bezpečný díky šifrování.

Tyto transakční funkce spolu s faktem, že jeden algoritmus vám nikdy nedá více než 21 000 000 bitcoinů a že je může používat celá světová populace, dělají z bitcoinu nejzajímavější investici současnosti. Od začátku roku 2017 se cena díky zvýšenému zájmu (drobných) investorů výrazně zvýšila a v prosinci 2017 dosáhla předchozího maxima 20 000 USD. Poté, co na začátku roku 2019 klesla na 3300 dolarů, nyní opět vzrostla na $27.816,45. Bitcoin lze koupit nebo prodat na různých burzách a u makléřů. Mezi nejznámější patří eToro, Skilling, Plus500 (CFD broker), Binance, Bitpanda a Coinbase. Makléřské služby, jako je například eToro, často nabízejí vlastní portfolio, jehož prostřednictvím mohou zákazníci přímo zajišťovat své investice. V tomto článku se dozvíte, jak ochránit své cenné investice do bitcoinů pomocí peněženek, jak fungují a na co si dát pozor.

Peněženka Bitcoin: Co je to?

Bitcoinová peněženka je software, který umožňuje bezpečně ukládat a chránit bitcoiny pomocí soukromého klíče. V pravém slova smyslu nejsou samotné bitcoiny uloženy v peněžence. Po celou dobu se nachází v blockchainu. Soukromý klíč je však uložen v peněžence. Pouze držitel soukromého klíče má přístup k odesílání a přijímání bitcoinů z peněženky. Bitcoinové peněženky lze rozdělit do čtyř kategorií podle jejich média:

1. Krypto-peněženkaDesktop

Desktopové peněženky se instalují do počítače a jsou k dispozici pro všechny oblíbené operační systémy (Windows, Linux, macOS). Umožňují vytvořit bitcoinovou adresu, odesílat/přijímat bitcoiny a spravovat soukromý klíč. Jednou z nejznámějších peněženek je Electrum.

2. Mobilní peněženka

Mobilní peněženky mají stejné funkce jako peněženky pro stolní počítače, ale jejich výhodou je, že je lze používat kdekoli a kdykoli. Abychom mohli poslat bitcoiny někomu jinému v reálném světě nebo zaplatit fakturu u obchodníka s bitcoiny, nemáme vždy přístup ke stolnímu počítači. Mobilní peněženky s bitcoiny pro chytré telefony nabízejí další funkce, jako je například Touch2pay prostřednictvím skenování NFC nebo QR kódu. Pro oba systémy – Android i iOS – je k dispozici několik mobilních peněženek.

3. Peněženka online

Webové peněženky jsou webové aplikace, které umožňují také odesílání/příjem bitcoinů a správu soukromých klíčů. Tyto informace jsou však uloženy online, proto je třeba při výběru webové peněženky dbát zvýšené opatrnosti.

4. Hardwarová peněženka

Ledger-wallet-Nano-S
Ledger Wallet Nano S, nejoblíbenější hardwarová peněženka na světě

Nejbezpečnějším způsobem ukládání bitcoinů jsou hardwarové peněženky. Jedná se o speciálně chráněná zařízení podobná USB flash diskům, která lze připojit k libovolnému počítači prostřednictvím portu USB. Jelikož se jedná o fyzické zařízení, je chráněno před většinou hrozeb. Doposud bylo zaznamenáno pouze několik případů, kdy se hackerům podařilo získat přístup k hardwarovým peněženkám. Nejznámější peněženky tohoto typu jsou Trezor a Ledger. Dalším speciálním typem hardwarové peněženky je papírová peněženka. Generátory, jako je BitAddress.org, mohou zpracovávat údaje o veřejném a soukromém klíči potřebné k přístupu k bitcoinům a jejich používání, například tak, že je vygenerují ve formě QR kódu, který lze vytisknout na kus papíru. Zločinci tak nemají k údajům přístup v online prostředí. Dobré ukrytí je velmi důležité pro správné dlouhodobé skladování.

Jak funguje bitcoinová peněženka?

Jak bylo zmíněno na začátku, bitcoinová peněženka neobsahuje bitcoiny, pouze příslušné soukromé klíče pro přístup k nim v Blockchainu.

Co jsou soukromé a veřejné klíče?

Bitcoin a další kryptoměny používají k podepisování transakcí veřejné klíče. Veřejný klíč je adresa, na kterou je transakce odeslána. Přístup k němu však mají pouze osoby se správným soukromým klíčem. Proto je důležité udržovat soukromý klíč v tajnosti. Fráze “Buď svou vlastní bankou” vychází ze skutečnosti, že ten, kdo vlastní kombinaci veřejného a soukromého klíče, bude mít vždy plnou kontrolu nad svými penězi (Bitcoinem).

Různé typy peněženek

Z technického hlediska existují dva typy peněženek.

1. Peněženka HD

Nejznámější metodou derivace je metoda HD, proto se také označuje jako “HD peněženka”. Semena jsou kódována pomocí anglických slov, známých také jako mnemotechnické kódy. Jedná se o 12 až 24 slov, která představují 512bitový klíč. Je důležité uložit tato slova na bezpečném místě, mimo dosah internetu. V deterministické peněžence jsou všechny klíče odvozeny od hlavního klíče. Všechny klíče generované těmito portfolii jsou vzájemně propojeny a lze je získat pomocí zdroje osiva.

2. Žádná peněženka HD

Nedeterministické peněženky jsou na rozdíl od předchozích generovány nezávisle na sobě libovolným počtem. Klíče tedy spolu nijak nesouvisí. Hovorový název je “JBOK“, což jednoduše znamená “svazek klíčů”. Příkladem této technologie je vůbec první bitcoinová peněženka, která se nyní nazývá “Bitcoin Core”.

Co jsou to bitcoinové adresy a jak se vytvářejí?

Každý, kdo vidí bitcoinovou adresu poprvé, se ptá: “Co to znamená?”. Pokud někdo nemá v této oblasti žádné zkušenosti, je to také pochopitelné: 1FsaeyODSnFke3WUYlaPThNrwFFm9plrQ vám asi nic jen tak neřekne. Pro získání takové adresy je třeba nejprve získat pár klíčů – soukromý a veřejný. Protože adresa není nic jiného než zkrácená forma veřejného klíče zakódovaná v Base58, lze ji získat pomocí soukromého klíče.

Jak transakce probíhá?

Transakce bitcoinu od odesílatele k příjemci obsahuje tři informace:

  1. Ze které skutečné adresy odesílatele bitcoin přichází?
  2. Jaký objem bitcoinů je třeba odeslat?
  3. Adresa příjemce

Jak víte z předchozího odstavce, k podpisu transakce je zapotřebí dvojice klíčů: bitcoinová adresa (veřejný klíč) a soukromý klíč. Soukromý klíč podepisuje výše uvedené tři údaje o transakci Bitcoin pro příjemce. Tento podpis přenáší transakci do sítě Bitcoin. Než se konečně dostane k příjemci, musí ji ještě ověřit těžaři.

Proč potřebuji bitcoinovou peněženku?

“Pokud klíče nejsou vaše, tokeny nejsou vaše” je oblíbená fráze mezi investory do kryptoměn, která má své vysvětlení. Jak již víte, abyste měli kontrolu nad svými bitcoiny, musíte mít pár klíčů složený z veřejného a soukromého klíče. Při nákupu bitcoinů na burze se vzdáváte kontroly nad soukromými klíči ve prospěch burzy, což vás vystavuje riziku v případě podvodného uzavření burzy nebo hackerského útoku. Podobná situace nastala původně i v případě burzy Mt. Gox, která musela překvapivě zavřít své brány. Po několika letech a soudních sporech bývalí zákazníci MtGox stále čekají na vyplacení svých peněz. Nedávno jsme byli také svědky útoku na Binance, dosud největší burzu kryptoměn. V případě společnosti Binance činila škoda 7 000 bitcoinů (hodnota v den hacknutí: 40 000 000 USD). Burza má dostatek prostředků na to, aby se z hackerského útoku zotavila. Hackerský útok na jednu z největších a nejbezpečnějších kryptoměnových burz na trhu však upozorňuje na to, že pokud investujete do bitcoinu dlouhodobě, je důležité být pánem svých soukromých klíčů. Jak víte, tam, kde je na internetu hodně peněz, nejsou hackerské skupiny daleko. Burzy někdy musí zpracovávat kryptoměny v hodnotě miliard dolarů a nemusí se nutně specializovat na počítačovou bezpečnost. V posledních dvou letech byl celosvětově zaznamenán rostoucí trend hackerské aktivity. Podle serveru Coindesk byla během jediného dne roku 2018 ukradena aktiva v hodnotě 2 700 000 dolarů.

Které peněženky doporučujeme?

Rádi bychom vám představili následující standardní peněženky pro bezpečné ukládání bitcoinů.

Hardwarová peněženka Bitcoin

Hardwarové kryptopeněženky pro kryptoměny jsou nejlepší volbou, pokud chcete chránit přístup ke svým bitcoinům. Ve srovnání se softwarovými peněženkami jsou bezpečnostní rizika minimalizována, protože se jedná o fyzické zařízení. Pravděpodobnost hackerského útoku je proto velmi nízká, protože hacker bude muset navázat fyzický kontakt se zařízením.

Trezor a Ledger

Hardwarové peněženky společností SatoshiLabs a Ledger, Trezor One a Ledger Nano S, jsou nejoblíbenějšími produkty na trhu. Obě peněženky podporují širokou škálu alternativních měn. V době psaní tohoto článku dokáže Ledger Nano S bezpečně uložit 57 typů kryptoměn, zatímco Trezor One jich dokáže uložit 14. K dispozici jsou všechny hlavní kryptoměny, jako například Bitcoin, Ethereum, IOTA, Cardano, Litecoin, Binance Coin, Monero, EOS, Dash nebo Stellar. Existuje také několik tokenů založených na standardu Ethereum ERC-20. Dalšími společnými znaky jsou použití autentizátoru FIDO U2F, rozhraní USB a nízká hmotnost 16 g (Ledger Nano S) a 12 g (Trezor One) Trezor Model One je první hardwarová peněženka a vynález vývojáře Slushe, který před více než pěti lety založil společnost SatoshiLabs a stále je jejím generálním ředitelem Ledger Nano byl vyvinut ve Francii a má vlastní obrazovku a klávesnici. Na rozdíl od Trezoru One není Ledger zcela open source, protože kód firmwaru peněženky Ledger není veřejně dostupný. Informace jsou však dostatečně podrobné na to, aby byly plně spolehlivé. Dalším rozdílem je šifrování hesel v obou hardwarových peněženkách. Kromě seznamu slov (semen) slouží jako další bezpečnostní mechanismus. Zatímco heslo pro Trezor One se zadává z klávesnice počítače, ke kterému je peněženka připojena, v případě Ledger Nano S se PIN zadává pomocí kláves klíče.

Peněženky pro stolní počítače a mobilní zařízení

Softwarové peněženky jsou užitečné zejména pro drobné investory, kteří nechtějí platit navíc za hardwarovou peněženku, ale přesto chtějí mít nad svými investicemi plnou kontrolu. electrum peněženka bitcoin Electrum je populární bitcoinová peněženka, která k synchronizaci blockchainu využívá decentralizovanou síť serverů, takže nevyžaduje žádný prostor na místním pevném disku. Soukromé klíče jsou zašifrovány a uloženy pouze v počítači uživatele. Obnovuje přístup k bitcoinům pomocí fráze, kterou je třeba zapsat při vytváření peněženky a uložit ji. Zůstatek na účtu bitcoinové adresy je možné zobrazit také v režimu “Pouze zobrazení” bez připojení počítače k internetu. Electrum Bitcoin Wallet je k dispozici pro: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10, OS X, Linux a také pro smartphony se systémem Android. Pro chytré telefony se systémem iOS doporučujeme aplikaci Edge Mobile Wallet. Tato peněženka nabízí automatické šifrování.

Falešné peněženky

Při výběru peněženky pro software byste se měli vždy ujistit, že vývojáři jsou seriózní. Za tímto účelem je vhodné důkladně vyhledat na Googlu a zkontrolovat příspěvky na fóru, abyste si ověřili, zda je daný vývojář důvěryhodný. Software by měl být stahován pouze prostřednictvím webových stránek poskytovatele. V opačném případě hrozí, že si uživatel stáhne software typu backdoor, který by mohl útočníkovi umožnit pozdější přístup k jeho bitcoinům. Hardwarové peněženky by měly být zakoupeny přímo od výrobce. Podvodníci již peněženky vybavili sadou “předkonfigurovaných” slov, která může kupující použít. Podvodníkům tak nic nebrání v přístupu ke kryptoměnám.

Závěr

Pokud nejste aktivní obchodník, měli byste svou peněženku chránit softwarem nebo hardwarem. V opačném případě nelze zaručit plnou bezpečnost třetí strany – například pokud dojde k hackerskému útoku na burzu nebo ke ztrátě již zakoupených měn. Za tímto účelem je nejdůležitější vést si seznam soukromých klíčů a hesel. Mějte své kryptoměny na pochybných burzách co nejméně. Mince si vždy převádějte do bezpečné peněženky, máte z čeho vybírat. Pokud se nechcete vystavovat stresu z držení kryptoměn, měli byste se zaregistrovat u spolehlivého a licencovaného brokera, jako je eToro, Skilling nebo Plus500 (broker CFD). Tito makléři zajišťují, že vaše investice jsou právně zaručeny.

Nejlepší bitcoinové peněženky:

Marek Matoušek

Autor: Marek Matoušek

Marek Matoušek je šéfredaktorem portálu bitzacit.cz, jednoho z předních českých zdrojů informací o bitcoinu a technologii blockchain. Vytvořil nejcennější články na tomto webu. Marek se o bitcoinu a blockchainu poprvé dozvěděl již v roce 2016 a jejich revoluční potenciál ho nadchl a přispěl k jeho profesnímu zájmu o digitální měny a jejich základní technologie. Marek rád čte knihy o technologiích budoucnosti, zejména ty, které zkoumají dopady nových technologií na celou společnost.