Polkadot$6,03 1,21%
Dnešní aktuální kurz Polkadot aktualizujeme v reálném čase. Kurz Polkadot (DOT) se za posledních 24 hodin změnil o -1.21%.
Kromě hodnoty Polkadotu se podíváme také na budoucnost Polkadotu a na to, proč se vyplatí tuto kryptoměnu sledovat! Aktuální hodnota DOT je dnes $6,03 a objem obchodování za 24 hodin je $143.671.884.
Aktuální pozice tržní kapitalizace kryptoměny je #13 a živá tržní kapitalizace je $7.323.358.232.
Polkadot je kryptoměna, která od svého uvedení na trh vyvolala ve světě kryptoměn velké vzrušení. V tomto článku se podrobně podíváme na projekt Polkadot a na vše, co nabízí. Dozvíme se, jak vznikl, jaký tým za ním stojí, co to vlastně Polkadot je, jak funguje a s jakými problémy se potýká. Chcete-li zjistit, kde koupit Polkadot jako DOT v aktuálním kurzu, v současné době jsou nejlepšími platformami pro obchodování s kryptoměnami Polkadot (DOT) eToro a Binance. Další burzy najdete na naší stránce s kryptoměnami.
OBSAH
Co je to Polkadot?
Polkadot vytvořil Gavin Wood, který je také spoluzakladatelem kryptoměny Ethereum. Nápad na Polkadot dostal, když pracoval na Ethereu. Cílem Polkadotu bylo vytvořit blockchain s lepší škálovatelností než Ethereum. Ethereum se od svého vzniku potýkalo se škálovatelností, takže tento problém bylo velmi důležité vyřešit. Wood vytvořil tým zkušených vývojářů, kteří mu pomohli vybudovat Polkadot. Tým tvořili lidé ze společností Parity Technologies, WebAssembly a komunity programovacího jazyka Rust. Společně vytvořili výkonný blockchain, který má potenciál vyřešit problémy se škálovatelností, jež trápí Ethereum. Co přesně je Polkadot? Polkadot je blockchain, který dokáže propojit různé blockchainy. To znamená, že má potenciál škálovat mnohem lépe než jediný blockchain, jako je Ethereum. Polkadot má také vlastní token DOT, který se používá ke správě sítě. Polkadot má ve svém protokolu zabudovaný také sharding. Sharding je způsob, jak škálovat databázi rozdělením na menší části. To znamená, že každý oddíl lze spravovat nezávisle, takže celý systém je mnohem rychlejší a škálovatelnější.
Polkadot blockchain: jak funguje?
Síť Polkadot se skládá ze dvou typů uzlů: relay chains a parachains. Řetězec relay je hlavní řetězec, ke kterému se připojují všechny ostatní řetězce (parachainy).
Řetězec relay je zodpovědný za zpracování všech transakcí a dat v síti. Všechny aktuální uživatelské údaje jsou uloženy v parachainech. Řetězec relay je napájen mechanismem Proof of Stake (PoS).
To znamená, že uživatelé mohou zastavit své tokeny DOT a přispět tak k zabezpečení sítě. Na oplátku dostávají odměny. Řetězce Parachain jsou také poháněny systémem PoS, ale mají své vlastní jedinečné modely správy. Polkadot má takzvané “parathreads” neboli postranní řetězce, které slouží k propojení různých částí sítě. Celý systém je tak lépe škálovatelný a efektivnější.
Co je token DOT a k čemu se používá?
DOT je proprietární token sítě Polkadot. Slouží ke správě sítě a pomáhá udržovat její bezpečnost. Držitelé DOT mohou hlasovat o návrzích, které mají pomoci zlepšit síť. Mohou také přislíbit své žetony a vyhrát ceny. Token DOT má dvě hlavní funkce:
- Správa: držitelé DOT mohou hlasovat o návrzích, které mají pomoci zlepšit síť. Mohou také zastavit své mince a vyhrát ceny.
- Zabezpečení. Pomáhá chránit síť před útoky a udržovat její hladký chod.
Klíčové projekty postavené na Polkadotu
Existuje několik projektů postavených na Polkadotu, které stojí za zmínku. Zde jsou některé z nejzajímavějších:
Technologie Parity
Společnost Parity stojí za populární peněženkou pro Ethereum, Parity Wallet. Na Polkadotu také budují decentralizovanou burzu s názvem Substrate Decentralised Exchange. Parity je jedním z nejzkušenějších týmů v oblasti blockchainu. Na Ethereu pracují od samého počátku.
Kusama
Kusama je testovací síť Polkadot, která byla navržena jako experimentální prostředí. Je podobná testovací síti Ethereum, Rinkeby. Vývojáři mohou ve společnosti Kusama těžit z méně rigidní struktury řízení a nižších platových požadavků než ve společnosti Polkadot, protože společnost Kusama využívá umělou inteligenci pro pokusy a omyly.
Mají také strukturu zvanou Crowdloaning, což je mechanismus na podporu decentralizace prostřednictvím “padákového systému”, který distribuuje tokeny uživatelům výměnou za jimi poskytnutá aktiva. Metoda podobná extrakci likvidity u Ethereum. V systému Crowdloan se správa DOT nebo KSM věřitelů provádí prostřednictvím automatizovaného postupu integrovaného do programování sítě.
Z technického hlediska logika provádění systému využívá externí “crowdloan.contribute” k přidělování DOT nebo KSM v aukci padáků. Jedná se o unikátní transakci, která umožňuje držitelům tokenů přispívat do Crowdloan, aniž by převedli nebo postoupili vlastnictví svých tokenů třetí straně.
Acala – univerzální rozbočovač DeFi
Acala je platforma kompatibilní s Ethereem, která umožňuje finančním aplikacím používat chytré smlouvy nebo vestavěné protokoly a zároveň poskytuje připravené funkce pro cross-chain a robustní zabezpečení. Mezi finanční aplikace dostupné na platformě patří nedůvěryhodné derivátové sázky (liquid DOT), asset-backed cross-chain stablecoin (aUSD) a AMM DEX, které lze platit jakýmkoli tokenem. Jeden akálíjský dolar se rovná jednomu americkému dolaru.
Moonbeam
Moonbeam je blockchain určený pro vývojáře, který je kompatibilní se stávajícími vývojovými nástroji a sítěmi Ethereum. Toho dosahuje díky plné implementaci EVM, rozhraní API kompatibilnímu s Web3 a propojení s existujícími sítěmi Ethereum.
Síť Polkadot Moonbeam bude mít také vlastní “padákový systém”. To znamená, že bude používat sdílené zabezpečení relay řetězce Polkadot a bude se moci připojit k ostatním řetězcům připojeným k Polkadotu (až bude tato funkce v Polkadotu dostupná). Moonbeam má k dispozici dva žetony užitku:
- Glimmer (GLMR) je užitkový token společnosti Moonbeam Network, který je založen na síti Polkadot a slouží jako padák pro vývojáře. Moonbeam, často známý jako “Canarynet”, bude debutovat po Moonriveru.
- Moonriver (MOVR) je užitný token pro zařízení Moonbeam v Kusamě, které funguje jako “Canarynet” pro síť Moonbeam. Vlastnosti užitkového tokenu Moonriver budou proto podobné vlastnostem tokenu Moonbeam.
Polkadot Staking
Pokud chcete získat odměny a pomoci tak chránit síť Polkadot, můžete tak učinit sázením žetonů DOT. K tomu musíte mít v počítači spuštěný uzel polkadot.js. Pokyny, jak to udělat, najdete zde. Jakmile je uzel polkadot.js spuštěn, můžete nasměrovat tokeny DOT. Systém sázek společnosti Polkadot je navržen tak, aby se velmi snadno používal. Na její tokeny DOT můžete také sázet přímo z peněženky na adrese polkadot.js.
Odměny za sázky Polkadot jsou vypláceny v žetonech DOT. Částka, kterou můžete získat, závisí na vsazené částce v DOT a době trvání sázky. Tokeny DOT můžete také vložit přímo ze své peněženky na adrese polkadot.js. Uzel polkadot.js má integrovaný systém správy, pomocí kterého můžete hlasovat o návrzích, které pomohou utvářet budoucnost webu. Pokud se chcete dozvědět více o systému správy společnosti Polkadot, další informace naleznete zde.
Jaké problémy se Polkadot snaží vyřešit?
Největším problémem, který se Polkadot snaží vyřešit, je problém škálovatelnosti, který trápí Ethereum. Jak již bylo zmíněno, Ethereum má od svého spuštění problémy se škálovatelností. To vede k pomalým transakcím a vysokým poplatkům. Polkadot se snaží tento problém vyřešit propojením různých blockchainů. Díky tomu bude celá síť škálovatelná mnohem lépe než jeden blockchain.
Dalším problémem, který se Polkadot snaží vyřešit, je nedostatečná správa Ethereum. Nadace Ethereum rozhoduje o budoucnosti sítě velmi pomalu. To vedlo k mnoha konfliktům v komunitě. Model řízení společnosti Polkadot je velmi odlišný. Je navržen tak, aby byl více decentralizovaný a umožňoval uživatelům větší kontrolu nad sítí.
Závěry o Polkadotu a jeho budoucnosti
Budoucnost Polkadotu je jistě slibná. Tým stojící za Polkadotem je velmi zkušený a těší se velké podpoře kryptoměnové komunity. Pokračují také ve svém plánu. Polkadot má potenciál vyřešit problémy se škálovatelností, které trápí síť Ethereum. Pokud se jim to podaří, mohla by se stát nejrozšířenější blockchainovou sítí na světě. Zda bude Polkadot úspěšný, ukáže až čas, ale my jsme z jeho potenciálu nadšeni.

Autor: Marek Matoušek
Marek Matoušek je šéfredaktorem portálu bitzacit.cz, jednoho z předních českých zdrojů informací o bitcoinu a technologii blockchain. Vytvořil nejcennější články na tomto webu. Marek se o bitcoinu a blockchainu poprvé dozvěděl již v roce 2016 a jejich revoluční potenciál ho nadchl a přispěl k jeho profesnímu zájmu o digitální měny a jejich základní technologie. Marek rád čte knihy o technologiích budoucnosti, zejména ty, které zkoumají dopady nových technologií na celou společnost.