Tezos$1,13 0,73%
Jaký je směnný kurz Tezos?
Tezos (XTZ) je decentralizovaná blockchainová platforma pro chytré smlouvy, jejíž protokol umožňuje všem zúčastněným stranám hlasovat o změnách. Podívejte se na shromážděné hlavní body projektu. Aktuální cena Tezosu je dnes €1.05 a objem obchodů za 24 hodin je $19.509.902.
Kurz Tezos v USD aktualizujeme v reálném čase. Kurs Tezos se za posledních 24 hodin změnila o -0.73%. Aktuální pozice na trhu kryptoměn je #51 a aktuální tržní hodnota je $1.046.649.520.
Pokud chcete zjistit, jak koupit Tezos v aktuálním kurzu, nejlepší platformy pro obchodování s kryptoměnami Tezos jsou eToro, Binance a Libertex. Další najdete na naší stránce věnované kryptografickým burzám.
OBSAH
Co je Tezos / XTZ?
Tato blockchainová kryptoměna je unikátní a byla vyvinuta od základu týmem Tezos. Cílem je vytvořit platformu, která bude výkonnější než Bitcoin a Ethereum. Například blockchain Tezos spotřebovává na těžbu XTZ méně energie a zároveň má spolehlivý mechanismus konsensu založený na důkazu delegované účasti. XTZ je interní token, který umožňuje spouštění chytrých smluv. Slouží také jako odměna pro vývojáře, kteří pracují na vylepšování blockchainu Tezos. Poziční dokument i bílou knihu vydala v roce 2014 společnost L.M. Goodman.
Zakladatel společnosti Arthur Breitman použil pseudonym podle novináře, který jednou prohlásil, že ví, kdo je Satoshi Nakamoto. ICO společnosti Tezos začala 1. července 2017 a skončila 13. července 2017 a pro nadaci Tezos vynesla 361 122 Etherů a 65 073 Bitcoinů. V době ICO byla jeho cena stanovena na 232 000 000 USD, což je dosud největší ICO.
Mezi investory je několik známých jmen. Například Tim Draper, investor rizikového kapitálu, investoval do projektu 150 000 dolarů. Pro Arthura Breitmana (generálního ředitele společnosti Dynamic Ledger Solutions, zakladatele Tezosu), který předtím neúspěšně hledal peníze u investorů, jako jsou velké banky, to byl senzační úspěch.
Přehled hlavních funkcí systémů Tezos a XTZ
Síť
Konvenční protokol blockchainu lze rozdělit do tří úrovní:
- Síťový protokol
- Transakční protokol
- Konsensuální protokol
V systému Tezos se vrstvy transakčního protokolu a konsensuálního protokolu spojují do protokolu blockchainu: Tento protokol lze upravovat a je zodpovědný za provádění transakcí a další administrativní úkoly, jako je například detekce poškozených bloků.
Liquid Proof-of-Stake (LPOS)
Liquid Proof-of-Stake je konsensuální mechanismus systému Tezos. Klasický mechanismus konsensu proof-of-stake se vyznačuje tím, že účastníci sítě mají větší slovo s rostoucím počtem žetonů v jejich vlastnictví. Známým vývojem systému EOS je mechanismus dPoS (Delegated Proof-of-Stake). Držitelé kryptoměn si zde vyberou určitý omezený počet validátorů bloků a poté “delegují” svá hlasovací práva na někoho jiného.
Těmito ověřovateli jsou často velké organizace a společnosti. Ačkoli je tento proces velmi účinný, nepřispívá k decentralizaci, protože rozhodovací pravomoc má nakonec jen několik málo osob. Například systém EOS má 21 validátorů bloků. Společnost Tezos vyvinula vlastní proces založený na delegovaném proof-of-stake: Liquid Proof-of-Stake (LPOS). Validátorem se tedy teoreticky může stát každý investor, který má alespoň 10 000 XTZ. Delegování práv na ověřovatele tokenů je nepovinné.
Přidělování práv funguje na základě určitých cyklů. Cyklus se vždy skládá ze 4096 bloků. Na začátku nového cyklu se práva registrují pomocí snímku, který určuje, kdo může vyrábět nebo ověřovat bloky.
Řízení dodavatelského řetězce
Konsenzus se netýká pouze stavu účetní knihy, ale samotný protokol může být vylepšován prostřednictvím správy blockchainu, protože nezávislí vývojáři mohou navrhovat změny. Díky těmto změnám bude mít komunita investorů XTZ možnost hlasovat. Tím je zajištěn stabilní vývoj platformy.
Inteligentní smlouvy Tezos
Chytré smlouvy jsou samovykonatelné kontrakty, které poprvé představil v roce 1993 výzkumník Nick Szabo a které si získaly popularitu díky Ethereu. Díky těmto smlouvám lze uzavřít dohody mezi více stranami, aniž by je musela sjednávat třetí strana, například potvrzení vlády. Uživatelé platformy Tezos mají možnost vytvářet chytré smlouvy, tj. decentralizované aplikace, které jsou uloženy a prováděny v blockchainu. Formální kontrola zvyšuje bezpečnost. Chytré smlouvy Tezos jsou napsány v programovacím jazyce Michelson. Dalšími výhodami tohoto řešení jsou:
- Kolekce nástrojů pro vývoj distribuovaných aplikací
- Snadno analyzovatelný kód chytrých smluv
- Nejsou vyžadovány žádné překladače
Pokud se chcete o vývoji blockchainu Tezos dozvědět více, najdete užitečné informace v dokumentaci pro vývojáře Tezos.
Co je to “pečení” v systému Tezos?
Proces vytváření nových tokenů XTZ v systému Tezos není “těžba”, ale “pečení”. Abyste se mohli stát “pekařem”, musíte mít alespoň 8 000 XTZ. Každých 4096 bloků, což odpovídá přibližně třem dnům, jsou náhodně vybráni pekaři pro každý blok. Odměna za “upečený” blok je 16 XTZ.
Kromě toho je k ověření bloku zapotřebí 32 potvrzení od dalších náhodně vybraných účastníků sítě. Tito účastníci obdrží 2 XTZ za blok. “Baking” v Tezosu je zobecněný koncept účasti na vytváření bloků blockchainu pomocí konsensuálního algoritmu Proof-of-Stake. Kdokoli s tokeny Tezos může vytvářet, podepisovat a ověřovat bloky a získávat odměny úměrné své účasti.
Chcete-li se stát pekařem, stačí spravovat uzel softwaru pro pečení a udržovat jej online a aktualizovaný. Kromě toho musíte mít alespoň 8000 (XTZ), abyste se mohli podílet na výdělku. Upozornění: minimální částka potřebná k získání nároku na výdělek se může v budoucnu změnit v souvislosti se zavedením nových protokolů.
Co je delegování (s výroční zprávou)?
Delegování je přenesení pravomoci pečení na jinou osobu (pekaře). Tento mechanismus v systému Tezos umožňuje uživatelům podílet se na “pečení” a získávat odměny v XTZ, aniž by museli spravovat vlastní uzel. Při operaci delegování je třeba vybrat delegáta (pekaře) a zadat jeho adresu.
Aplikace Tezos
Možností využití platformy, jako je Tezos, je celá řada a zasahuje do různých oblastí použití. Mezi již dostupné dApps Tezosu patří decentralizované centrum pro obchodování s pojištěním a dokonce aplikace, která překládá právní dokumenty do chytrého kontraktu: Jednou z hlavních oblastí využití blockchainu obecně jsou decentralizované finance. Pomocí chytrých smluv je teoreticky možné provádět všechny druhy finančních transakcí, jako je vypořádání půjček a důvěryhodné služby pro nákup/prodej nemovitostí.
Historie systému Tezos
Historie společnosti Tezos začala v roce 2014 zveřejněním prvního pozičního dokumentu v srpnu a první bílé knihy v září 2014. Poté, co Arthur a Kathleen Breitmanovi získali skupinu ambiciózních vývojářů, byl během chvíle vytvořen funkční prototyp sítě. V létě 2015 Arthur a Kathleen společně založili společnost Dynamic Ledger Solutions, jejímž hlavním cílem je další rozvoj systému Tezos.
V červnu 2018 byla vydána beta verze sítě, která již obsahovala rámec, a v září 2016 byl zdrojový kód zpřístupněn jako open source na Githubu. Vzhledem k progresivní právní situaci ve Švýcarsku byla v dubnu 2017, krátce před ICO, založena Nadace Tezos. Nadace Tezos drží v XTZ významnou pozici (10 % celkové nabídky). Celkem bylo v rámci ICO Tezos, jedné z největších ICO všech dob, vybráno 361 122 Etherů a 65 073 Bitcoinů. Arthur je technologickým ředitelem společnosti Dynamic Ledger Solutions a vede vývojový tým společnosti Tezos. Má vzdělání v oblasti matematiky, informatiky a ekonomie.
Získal bakalářský titul v oboru aplikovaná matematika/počítačová věda na Polytechnique de France a magisterský titul v oboru matematika na New York University. Před založením společnosti Tezos pracoval do roku 2016 ve velké bance Goldman Sachs a jako viceprezident v Morgan Stanley.
Od roku 2014 se intenzivně věnuje kryptoměnám a blockchainovým platformám, zejména zranitelnostem Bitcoinů a Ethereum. Kathleen je generální ředitelkou společnosti Dynamic Ledger Solutions, má titul IHA (Immaculate Heart Academy), navštěvovala Cornellovu univerzitu a v roce 2012 ji dokončila.
Později zastávala různé pozice ve společnostech Bridgewater Associates a Accenture. Kromě Dynamic Ledger Solutions se podílí také na dalším rozvoji platformy Tezos Foundation. V čele stojí zkušení odborníci z různých oborů. Generálním ředitelem nadace Tezos je Ryan Jesperson, který dříve působil jako provozní ředitel fintech společnosti Divvy. Získal bakalářský titul na Brigham Young University a titul MBA na Fuqua School of Business na Duke University.
Peněženka XTZ
Vhodnou hardwarovou peněženkou pro XTZ je Trezor, do které lze ukládat i různé další kryptoměny. Trezor Model T druhé generace podporuje tokeny XTZ. Jedná se o nákladově efektivní řešení, které ve srovnání s dvoufaktorovým ověřováním nabízí dodatečnou ochranu PIN.
Peněženka pro stolní počítače
TezBox je první peněženka s grafickým uživatelským rozhraním pro tokeny XTZ a byla vyvinuta členem komunity během ICO. Nabízí velmi jednoduché rozhraní, a proto je vhodná pro začátečníky v oblasti kryptoměn. Podporovány jsou systémy Windows i Mac. Verze pro Linux je ve vývoji.
Mobilní peněženka Tezos
Mobilní peněženka pro chytrý telefon je Tezos.blue. Aplikace je k dispozici pro uživatele Androidu a iOS, ale v druhém případě je k dispozici pouze zkušební verze. Víceúrovňové šifrování soukromým klíčem nabízí další zabezpečení. Uživatelé iOS, kteří nechtějí čekat na plnou verzi tezos.blue, se mohou podívat na Wetez, jednu z prvních mobilních peněženek XTZ.
Aplikace
Tezos je slibný projekt, který má potenciál stát se v nadcházejících letech jednou z klíčových blockchainových platforem. Energeticky účinný konsenzuální mechanismus, jako je LPOS (Liquid Proof of Stake), v kombinaci se správou blockchainu, silným týmem a dostatečnými finančními zdroji poskytuje dobrý základ pro dlouhodobý úspěch.
Dá se očekávat, že vedle řešení Tezos Foundation a Dynamic Ledger se bude komunita Tezos dále rozrůstat. Dalšímu rozvoji projektu nic nebrání. S rostoucím zájmem veřejnosti o blockchainové aplikace by se to mohlo ve střednědobém horizontu odrazit v ceně tokenu XTZ.

Autor: Marek Matoušek
Marek Matoušek je šéfredaktorem portálu bitzacit.cz, jednoho z předních českých zdrojů informací o bitcoinu a technologii blockchain. Vytvořil nejcennější články na tomto webu. Marek se o bitcoinu a blockchainu poprvé dozvěděl již v roce 2016 a jejich revoluční potenciál ho nadchl a přispěl k jeho profesnímu zájmu o digitální měny a jejich základní technologie. Marek rád čte knihy o technologiích budoucnosti, zejména ty, které zkoumají dopady nových technologií na celou společnost.